FestiwalZupSwiata_250817
CTR_80917

Szykują się kolejne niemiłe niespodzianki na rynku drobiarskim?

3 listopada 2003

Po chwilowym lekkim wzroście cen żywca kurzego znowu zaczynają spadać jego ceny. Również producenci gęsi zostali niemile zaskoczeni przez firmy z nimi współpracujące, gdy niektóre zakłady drobiarskie zaproponowały im aneksy do umów z propozycją obniżenia ceny odbioru o mniej więcej 20 groszy na kilogramie.

Powód? Odbiorcy niemieccy zagrozili bojkotem polskich gęsi, gdyby te okazały się zbyt drogie. Za tanią gęsinę na niemieckim stole w dniu św. Marcina zapłaci polski hodowca.

Sygnały o nietypowym zachowaniu się zakładów drobiarskich wobec hodowców potwierdza Andrzej Danielak hodowca drobiu i jednocześnie prezes Dolnośląskiego Związku Hodowców i Producentów Drobiu.

 - Potwierdzam także spadek cen żywca kurzego. Dzisiaj w wielu miejscach Polski producentom drobiu oferuje się 2,60-2,70 zł za kilogram. To jest grubo poniżej kosztów produkcji. Te koszty wciąż rosną. Codziennie drożeje pasza, gdyż wchodzi w życie ustawa zakazująca stosowania mączek mięsno-kostnych, a to sprawia, że ceny soi, która może być zamiennikiem tych mączek, drastycznie poszła w górę. Drożeją zboża, których w kraju brakuje. Natomiast jesienią i zimą hodowcy drobiu ponoszą także koszty ogrzewania kurnika. Jeden z dużych zakładów drobiarskich zrobił sobie miesięczną przerwę, a nie słychać było, by robił takie pauzy wcześniej. Więc faktycznie może być coś na rzeczy. Tym bardziej że aktualnie wyładowywane są trzy statki w porcie gdyńskim wypełnione drobiem, które rzekomo mają być przeznaczone na reeksport. Jednak, jak uczy nas doświadczenie, bardzo duża część tego ładunku zostanie w kraju - powiedział Andrzej Danielak.
Również niepokojące symptomy zauważają producenci jaj lęgowych. Szczególnie w tej podgrupie drobiarzy wyczuwa się wszelkie symptomy zagrożeń dla hodowców drobiu.

- Jeszcze dosłownie tydzień temu mieliśmy wiele zamówień na jajka wylęgowe. Natomiast już napływają sygnały z różnych stron Polski, że spada zainteresowanie. To znaczy, że rynek już się nasycił. Oznacza to, iż hodowcy brojlerów nie robią nowych nasadzeń i stąd nie ma zapotrzebowania na nowe pisklęta. Jak będzie naprawdę, pokaże ten tydzień po Wszystkich Świętych. Jak na razie widać wyraźnie, że mięso drobiowe lekko, lecz od dłuższego czasu spada. Nie wróży to na najbliższe tygodnie niczego dobrego - podsumował Adam Medykiewicz z Solistówki w woj. podlaskim, od ponad 30 lat zajmujący się drobiarstwem.

Środowisko drobiarskie niepokoi import tanich kurczaków z Brazylii oraz... obornika kurzego z Holandii. W związku z tym hodowcy pytają, w jaki sposób ministerstwo rolnictwa chce zapobiec przeniknięciu do Polski ptasiej grypy, skoro sprowadzane są takie produkty i odpady, które mogą być źródłem tej niebezpiecznej choroby. Dlatego też w Sejmie została złożona interpelacja poselska.


POWIĄZANE

Dla polskich eksporterów jaj spożywczych w skorupkach pierwszą połowę roku 2017 ...

MHP chce wejść do Polski dzięki Exdrobowi, który borykał się ostatnio ze stratam...

Niepewność związana z ptasią grypą sprzyjała obniżeniu produkcji drobiu w kraju,...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę