Udko za grosze

29 października 2003

Zakłady drobiarskie płacą coraz mniej za skupowane brojlery i indyki. Klienci na obniżkę cen muszą jeszcze poczekać.

W Kujawsko-Pomorskiem w ostatnich tygodniach najbardziej staniały brojlery (2,7 zł/kg), indory (4,6 zł/kg) i indyczki (3,8 zł/kg). O 5 gr spadły ceny skupu kurczaków w Drobeksie w Solcu Kujawskim. Zakład płaci 2,75 zł/kg. – To duży spadek, tym bardziej że do niedawna na wolnym rynku można było dostać za kilogram kurczaka 3,3 złotego – stwierdza Halina Krauze, właścicielka fermy w Bagienicy. 

Staniały także tuszki - średnio o 20 gr/kg. W ub. tygodniu większość zakładów sprzedawała świeże kurczaki po ok. 4,3 zł/kg. Za kilogram udek trzeba było zapłacić 3,9 zł. 

Taniej z Brazylii 
Nie jest dobrze – mówią zgodnie drobiarze. Wszystkiemu winny jest spadek eksportu ptaków do Unii Europejskiej, gdzie wiosną br. stada zdziesiątkowała ptasia grypa. Zachód uporał się już ze skutkami epidemii i nie potrzebuje polskiego drobiu. Zdarza się nawet, że do naszych sklepów trafiają mrożone kurczaki m.in. z Holandii. Rynek psuje także tani drób z Brazylii. 

Drobiarze narzekają na wysokie ceny zboża (tona pszenicy kosztuje 600 zł) oraz na drożejącą soję. – Przy spadających cenach skupu będzie coraz gorzej. Czym będziemy karmić drób zimą? – zastanawia się Feliks Podgórski, szef fermy wylęgowej w Jeżewie. 

Klient jeszcze czeka
Nie narzekają producenci jaj, które są nadal drogie (35-40 gr/ szt.). Na razie nie staniały także jaja wylęgowe: – Jeżeli utrzyma się spadek cen mięsa, stracimy także my – przypuszcza Feliks Podgórski.

Skutków obniżki nie odczuli klienci. – Ceny utrzymują się na tym samym poziomie – mówią w spożywczym w Kurzętniku. W sklepie mięsnym w Szubinie trzeba zapłacić 5,20 zł/kg za kurczaka świeżego, 5,60 zł/kg za udka i 9,50 zł/kg za pierś z kurczaka. – Czy ceny spadną? Na pewno nie przed Dniem Wszystkich Świętych – przypuszcza kierownik sklepu. 


POWIĄZANE

Ogłoszenie przez UE zakazu importu mięsa drobiowego z całej Ukrainy na początku ...

Producenci kurczaków i jaj na azjatyckich rynkach, od Japonii po Indie, zmagają ...

Służba weterynaryjna Republiki Namibii wprowadziła zakaz importu żywego drobiu i...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę