Udko za grosze

29 października 2003

Zakłady drobiarskie płacą coraz mniej za skupowane brojlery i indyki. Klienci na obniżkę cen muszą jeszcze poczekać.

W Kujawsko-Pomorskiem w ostatnich tygodniach najbardziej staniały brojlery (2,7 zł/kg), indory (4,6 zł/kg) i indyczki (3,8 zł/kg). O 5 gr spadły ceny skupu kurczaków w Drobeksie w Solcu Kujawskim. Zakład płaci 2,75 zł/kg. – To duży spadek, tym bardziej że do niedawna na wolnym rynku można było dostać za kilogram kurczaka 3,3 złotego – stwierdza Halina Krauze, właścicielka fermy w Bagienicy. 

Staniały także tuszki - średnio o 20 gr/kg. W ub. tygodniu większość zakładów sprzedawała świeże kurczaki po ok. 4,3 zł/kg. Za kilogram udek trzeba było zapłacić 3,9 zł. 

Taniej z Brazylii 
Nie jest dobrze – mówią zgodnie drobiarze. Wszystkiemu winny jest spadek eksportu ptaków do Unii Europejskiej, gdzie wiosną br. stada zdziesiątkowała ptasia grypa. Zachód uporał się już ze skutkami epidemii i nie potrzebuje polskiego drobiu. Zdarza się nawet, że do naszych sklepów trafiają mrożone kurczaki m.in. z Holandii. Rynek psuje także tani drób z Brazylii. 

Drobiarze narzekają na wysokie ceny zboża (tona pszenicy kosztuje 600 zł) oraz na drożejącą soję. – Przy spadających cenach skupu będzie coraz gorzej. Czym będziemy karmić drób zimą? – zastanawia się Feliks Podgórski, szef fermy wylęgowej w Jeżewie. 

Klient jeszcze czeka
Nie narzekają producenci jaj, które są nadal drogie (35-40 gr/ szt.). Na razie nie staniały także jaja wylęgowe: – Jeżeli utrzyma się spadek cen mięsa, stracimy także my – przypuszcza Feliks Podgórski.

Skutków obniżki nie odczuli klienci. – Ceny utrzymują się na tym samym poziomie – mówią w spożywczym w Kurzętniku. W sklepie mięsnym w Szubinie trzeba zapłacić 5,20 zł/kg za kurczaka świeżego, 5,60 zł/kg za udka i 9,50 zł/kg za pierś z kurczaka. – Czy ceny spadną? Na pewno nie przed Dniem Wszystkich Świętych – przypuszcza kierownik sklepu. 


POWIĄZANE

Więcej miejsca, niższe temperatury, krótsze podróże. Tak Zaleca EFSA (European F...

Zapobieganie i zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt jest jednym z najważniejszyc...

W nawiązaniu do pojawiających się w przestrzeni publicznej manipulacji oraz niep...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę