aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Większy luz dla kurcząt

1 czerwca 2005

Bruksela zaproponowała wspólne standardy dla unijnych zakładów drobiarskich. W każdym kraju hodowla kurczaków będzie musiała spełniać humanitarne minimum.

Nie więcej niż 30 kilogramów drobiu na metr kwadratowy - to główny standard zaproponowany wczoraj państwom członkowskim przez Komisję Europejską. Zestaw minimalnych wymogów musi być zaakceptowany przez rządy państw Unii.

Markos Kyprianou, odpowiedzialny w Brukseli za zdrowie i ochronę konsumentów, uważa, że propozycja nowych regulacji poprawi dobrostan kurcząt. - Konsumenci wielokrotnie wyrażali zaniepokojenie praktykami hodowców - ocenił cypryjski komisarz.

Propozycja nowej dyrektywy określa, że właściciel fermy drobiu musi zapewnić zwierzętom odpowiedni dostęp do wody i pożywienia, właściwe oświetlenie budynku, a także zorganizować obchód hodowli dwa razy dziennie. Powinien też zapewnić opiekę lub dokonać natychmiastowego uboju rannych kurcząt.

Na razie nie wiadomo, jakie będą skutki nowych regulacji dla hodowców w poszczególnych państwach członkowskich. Jak dowiedzieliśmy się w Głównym Inspektoracie Weterynarii propozycje Komisji nie są bardziej surowe niż polskie wymagania. U nas obowiązują zapisy ilościowe i na jednym metrze kwadratowym może być hodowanych kilkanaście kurczaków. - Jeśli chodzi o broilery kurze na metrze kwadratowym ma być 13 - 14 kurczaków, z których każdy waży 2 - 2,30 kilograma, więc te propozycje nie odbiegają od naszych standardów - przyznaje Rajmund Paczkowski, prezes Krajowej Rady Drobiarskiej Izba Gospodarcza.

Jednak, jak podkreśla, norma 30 kg w przypadku indyków jest nie do przyjęcia. Polscy producenci drobiu na metrze kwadratowym hodują 5 indyków, z których każdy waży po 15 - 17 kg.

Czytaj więcej w Rzeczpospolitej


POWIĄZANE

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Biuro Przedstawiciela Handlu USA po...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...

Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki oraz niezależny organ podle...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę