aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

ZAKAŹNE ZAPALENIE POCHEWEK ŚCIĘGNOWYCH

19 czerwca 2002

Przyczyna
Choroba jest wywoływana przez Mycoplasma synoviae (Ms).

Źródła i drogi zakażenia
Główną drogą rozprzestrzeniania się mykoplazmozy jest zakażenie pionowe (zakażenie przez jaja składane przez zainfekowane nioski). Zakażenie poziome ma miejsce poprzez kontakt z ptakiem chorym lub skażonymi mykoplazmami;: sprzętem, odzieżą, butami, skrzynkami na jaja itp.

Objawy kliniczne i zmiany sekcyjne
Objawy kliniczne są bardzo zróżnicowane od zakażenia bezobjawowego, poprzez łagodne zmiany ze strony układu oddechowego, do procesów zapalnych w workach powietrznych i zapalenia pochewek ścięgnowych z obrzękiem stawów nóg i skrzydeł oraz zapalenia mostkowego worka powietrznego z tworzeniem pęcherzy podskórnych na mostku.
Najbardziej charakterystyczna jest obecność kremowego wysięku w torebkach stawowych, obejmującego również ścięgno. Zapalenie worków powietrznych z nalotami włóknika występuje zwłaszcza przy dołączeniu się zakażenia E. Coli.

Rozpoznanie
Obok opisanych zmian w postawieniu rozpoznania pomocne jest również badanie serologiczne z zastosowaniem antygenu M. synoviae. Decydujące znaczenie ma jednak izolacja zarazka z chorobowo zmienionych stawów.

Diagnoza różnicowa
Podobne zmiany zapalne w pochewkach ścięgnowych i stawach obserwuje się przy zakażeniu gronkowcami, a zbliżone przy wirusowym zapaleniu stawów i pochewek ścięgnowych. Należy mieć również na uwadze, że możliwe są infekcje mieszane tymi patogenami.

Leczenie i zapobieganie
W leczeniu mykoplazmozy stawowej stosuje się wiele rodzajów antybiotyków (tetracykliny, erytrocyna, tylozyna, tiamulina, jozamycyna, fluorochinolony itp.). W profilaktyce choroby największe znaczenie powinna mieć jednak eliminacja z rozrodu zakażonych niosek w oparciu o wyniki badań serologicznych z antygenem M. synoviae.

Spis treści

 


POWIĄZANE

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Biuro Przedstawiciela Handlu USA po...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...

Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki oraz niezależny organ podle...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę