Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Zły miesiąc dla drobiarzy

3 marca 2004

Marzec nie zaczął się dobrze dla producentów kurczaków. Po chwilowym wzroście ceny skupu znów spadły. Małe zakłady płacą za brojlery najwyżej 3 zł za kilogram. Tuszki, które jeszcze 10 dni temu można było sprzedać za 4,80 zł, teraz są o 50 gr. tańsze.

Skąd ta zmiana? Pozostają tylko domysły. Być może wstawienia były większe, lub jak już bywało zawinił nielegalny import - mówią hodowcy.

Jedno jest pewne - eksport wyraźnie przyhamował. Anglicy, Niemcy i Holendrzy kupują u nas głównie piersi z indyka, ale znacznie mniej niż kiedy obowiązywał kontyngent. Teraz cło skutecznie ostudziło ich zapał. Drobiarze liczą że już w Unii ich sytuacja znacznie się poprawi. Pod warunkiem, że nie wyprą nas Węgrzy czy Czesi. A takie niebezpieczeństwo jest całkiem realne, bo obydwa kraje mają jeszcze niewykorzystane bezcłowe kontyngenty.

Stabilnie, ale za to na bardzo niskim poziomie są ceny skupu brojlerów w dużych zakładach, które mają podpisane z rolnikami umowy kontraktacyjne. Rosną za to ceny indyków. A ceny pasz są już rekordowo wysokie, najpopularniejsza - grower kosztuje średnio 1100 zł za tonę.


POWIĄZANE

„Kulawi władcy” to cykl pięciu filmów dokumentalnych zrealizowanych przez Warsaw...

Według doniesień ukraińskich mediów Korporacja Rolnicza Krupetsk buduje nową fer...

Stany Zjednoczone i Indie próbują rozwiązać spór handlowy dotyczący drobiu toczą...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę