aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Główne priorytety przewodniczącego grupy roboczej "Wino" Copa Cogeca

22 stycznia 2016
Główne priorytety przewodniczącego grupy roboczej "Wino" Copa Cogeca
zdj stockowe

Głównym priorytetem przewodniczącego grupy roboczej „Wino” Copa-Cogeca, Thierry'ego Coste'a który został wybrany na kolejne dwa lata, jest praca nad systemem, który będzie obowiązywał w sektorze wina UE po 2020 r., by sektor był ożywiony i rentowny.

Przemawiając po głosowaniu w Brukseli, które miało miejsce w tym tygodniu, pan Coste powiedział „Pozytywnie odnoszę się do nowego unijnego systemu zezwoleń na zasadzenia winorośli, który wszedł w życie 1 stycznia 2016 r. - jest on dużo korzystniejszy od pierwszej propozycji. Będziemy jednak nadal monitorować ten system, by zobaczyć, jak sprawdza się w praktyce oraz dzielić się doświadczeniami z naszymi organizacjami członkowskimi. Będziemy również pracować nad uproszczeniem przepisów wykonawczych obejmujących produkcję, by ułatwić życie plantatorom winorośli.”

„Moim głównym priorytetem jest rozpoczęcie prac nad nowym systemem, który będzie obowiązywał po 2020 r. Unijny sektor wina jest bardzo ważny - jego bilans handlowy wynosi 6 mld euro - dlatego też po 2020 r. będziemy potrzebować dynamicznego systemu. Ze względu na coraz poważniejsze wyzwania, jak np. zmiany klimatu, należy zintensyfikować badania naukowe i rozwój, by opracować nowe, odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe (np. susze) odmiany. Trzeba promować również badania nad chorobami pnia winorośli. Na zakończenie, jestem przekonany, że po 2020 r. będziemy potrzebować funduszu restrukturyzacji, by sektor mógł łatwiej stawić czoła nowym wyzwaniom.”

Pan Coste jest plantatorem winorośli, posiada 40 ha winnic we Francji. Należy również do Coop de France. W jego pracy będą go wspierać wiceprzewodniczący, również wybrani na kolejną kadencję, pani Palma Esposito z włoskiej organizacji Confagricoltura oraz pan Rudolf Nickenig z Niemiec.

Copa -Cogeca


POWIĄZANE

W dniu 2 lipca br. odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca, w ...

Podczas sesji giełdy kontraktów terminowych na produkty mleczarskie, która odbył...

Obecnie większość upraw kukurydzy w Polsce znajduje się w fazie kwitnienia. To d...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę