aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jesienne ściernisko

24 września 2020
Jesienne ściernisko

Efektywne zarządzanie ścierniskiem wpływa zarówno na wysokość plonów, jak i kosztów uprawy roślin następczych. Już sam proces przygotowania gleby warunkuje przyszłoroczny plon. Pożniwna uprawa ścierniska to zabieg obligatoryjny. Rezygnacja z jej wykonania skutkuje pogorszeniem się jakości gleby i wzrostem nakładów na inne zabiegi uprawowe. Zaniechania i zaniedbania popełniane na tym etapie mogą zaważyć na opłacalności całej produkcji.
Rolnicy, którym nie udało się zdążyć z wykonaniem wszystkich czynności w odpowiednim terminie rozważają odłożenie uprawy do wiosny. Powinni oni jednak pamiętać, iż przeprowadzenie zabiegu jesienią, nawet późną, gdy temperatury zbliżają się do 2°C jest działaniem i skuteczniejszym i tańszym niż wiosenna walka z chwastami, szczególnie wieloletnimi.
Odpowiednia jesienna uprawa ścierniska zapewnia znaczne oszczędności w zasobach wody i dobre wschody roślin jarych. Uprawa przesuszonej gleby jest niezwykle uciążliwa, a wschody na takim stanowisku są nierównomierne i opóźnione. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie oprysku przy użyciu herbicydu totalnego. Tego typu postepowanie w przeciwieństwie do uprawy mechanicznej nie spowoduje nadmiernego przesuszenia gleby. Jest to tym bardziej zasadne, gdyż ostatnio mamy permanentnie do czynienia z niedoborami wody. Zabieg jest także atrakcyjniejszy z ekonomicznego punktu widzenia – wymaga mniej energii i paliwa oraz efektywnej walczy z chwastami wieloletnimi. Jednak należy pamiętać, iż istnieje ryzyko mniejszej skuteczności oprysku, gdyż część chwastów może być już w fazie uśpienia, a ich pąki będą niedostępne dla herbicydów systemicznych. Dlatego też powinno się zastosować preparat totalny, na przykład glifosat, który efektywnie zwalczy chwasty i ograniczy problem związany z przesuszeniem gleby. Taki oprysk powstrzyma parowanie chwastów, a zatem utratę wody i dodatkowo wytworzony mulcz i osłoni glebę. Na przykład w przypadku ścierniska po kukurydzy wiosenna orka oznacza utratę wody w ilości około 10 l/m².
W przypadku bardzo późnego stosowania – pod koniec października lub nawet na początku listopada – okres uśpienia pąków może zmniejszyć skuteczność zwalczania chwastów wieloletnich. Jednak uzyskane efekty i tak dadzą znaczne korzyści w porównaniu z wiosennym stosowaniem, kiedy musimy opóźnić siewy, aby odczekać na odrost chwastów przed zabiegiem, a w przypadku wiosennej suszy musimy się przygotować na znacznie słabszy odrost chwastów i znacznie gorszą skuteczność zabiegu – szczególnie na chwasty wieloletnie, nawet około 70% skuteczności w stosunku do jesiennego stosowania (perz, ostrożeń, powój).
Wielu rolników uważa, iż po pierwszych przymrozkach nie ma sensu stosować produktów zawierających glifosat. To błędne przekonanie. Z powodzeniem można dalej stosować tego typu preparaty, aż do całkowitego ustania wegetacji. Warunkiem skutecznego, późnego zwalczania chwastów, jest odpowiedni dobór środka i właściwe jego zastosowanie. Zabieg powinien być wykonany w najcieplejszym momencie dnia, tak aby roślina nabrała wigoru po porannym ochłodzeniu, a zarazem aby preparat zdążył wniknąć przed wieczornym spadkiem temperatury. Ze względu na krótkie okno aplikacyjne polecane są preparaty nowej generacji, które zdołają w ciągu kilku godzin wchłonąć się i przemieścić w roślinie. Szczególnie w takich trudnych, nietypowych warunkach rolnicy nie powinni ryzykować stosowania preparatów generycznych, a wybierać te, które gwarantują pewność i skuteczność działania.
Decydując się na wykonanie oprysku późną jesienią należy dokładnie rozważyć wybór odpowiedniego środka. Nie możemy wybrać herbicydu słabej jakości, gdyż nie będzie czasu na powtórzenie zabiegu. W przypadku opadów deszczu lub wystąpienia mżawki skuteczność oprysku może nie być satysfakcjonująca. Musimy wykorzystać chwile sprzyjającej, jesiennej pogody na jak najszybsze przeprowadzenie oprysku herbicydem, który działa w zakresie niskich temperatur, a skuteczność jego działania nie będzie obniżona, także w przypadku opadów deszczu występujących nawet po godzinie od wykonania oprysku. Przykładem takiego preparatu, którego formulacja gwarantuje skuteczność jest Roundup Flex. Efektywnie działa w temperaturze 2ºC.
Jak wykonać uprawę pożniwną? Zebrać słomę z pola. Przed planowanym zabiegiem nie wykonywać żadnych uprawek. W momencie zabiegu perz powinien osiągnąć wysokość 10-25 cm i wytworzyć co najmniej 3-4 w pełni wykształcone liście. Jednoroczne chwasty jednoliścienne powinny mieć co najmniej 5 cm wysokości, a chwasty dwuliścienne powinny w pełni wykształcić dwa liście właściwe. Dawkę preparatu należy dostosować do występujących dominujących gatunków chwastów.
Zastosowanie skutecznych formulacji glifosatu pozwala na efektywne przygotowanie stanowiska pod wiosenne siewy. Efektywne to takie, które pozwala na uzyskanie optymalnych efektów przy użyciu minimalnych nakładów. W skrócie możemy powiedzieć, że dzięki zastosowaniu tej technologii mamy możliwość płytkiej i szybkiej uprawy ścierniska przy doskonałym zwalczeniu chwastów.Anna Rogowska


POWIĄZANE

Jak informuje Krajowa Rada Producentów Drobiui Pasz, największy producent jaj ko...

Największy producent mięsa drobiowego w Ukrainie, firma MHP, poszerza swoją bezp...

W ciągu ostatnich lat nastąpiła rewolucja w sposobie zdobywania fachowej wiedzy ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę