Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Lubelskie/233 tys. euro za konie na Letniej Aukcji w Janowie Podlaskim

13 sierpnia 2018
Lubelskie/233 tys. euro za konie na Letniej Aukcji w Janowie Podlaskim

11 koni za łączną kwotę 233 tys. euro sprzedano w poniedziałek na Letniej Aukcji Koni Arabskich Summer Sale w Janowie Podlaskim (Lubelskie). Za najwyższą cenę – 35 tys. euro - sprzedana została siwa klacz Prosaria ze stadniny w Michałowie.

W niedzielę na głównej aukcji „Pride of Poland” w Janowie Podlaskim sprzedano sześć koni za łączna kwotę 501 tys. euro.

O wynikach poniedziałkowej aukcji „Summer Arabian Horse Sale 2018” poinformowało biuro prasowe aukcji. Na Letnią Aukcję wystawiono łącznie 20 koni – 19 klaczy i jednego ogiera – ze stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie, Białce oraz ze stadniny prywatnej. Najwyższą cenę, 35 tys. euro, za michałowską Prosarię zaoferował nabywca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Inne konie wylicytowali nabywcy m.in. z Izraela, Belgii, Rumunii, Mongolii i z Polski.

W obu aukcjach - Pride of Poland i Summer Sale – sprzedano łącznie 17 koni za kwotę 734 tys. euro.

„Jesteśmy dość zadowoleni z końcowego wyniku, choć oczywiście zawsze może być lepszy. Jednak zarówno sytuacja na światowych rynkach koni arabskich, jak i stale podejmowane próby storpedowania janowskiej aukcji, nie sprzyjają sukcesowi. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że nabywców znalazło aż 17 koni” – podsumował, cytowany w komunikacie prasowym, dyrektor aukcji, prezes stadniny w Michałowie Maciej Paweł Grzechnik.

Zaznaczył, że ciężar organizacji aukcji, także pod względem finansowym, spoczywał w tym roku wyłącznie na trzech stadninach państwowych (w Janowie Podlaskim, Michałowie, Białce). „Mocno ograniczyliśmy koszty w stosunku do poprzednich edycji” – dodał Grzechnik.

W niedzielę na 49. aukcji koni arabskich „Pride of Poland” sprzedano sześć koni za łączna kwotę 501 tys. euro. Kupili je nabywcy z Polski, Czech, Belgii, Arabii Saudyjskiej. Najwyższą cenę 180 tys. euro osiągnęła na licytacji siwa klacz Parmana ze stadniny w Michałowie. Wylicytował ją nabywca z Izraela.

Na aukcję wystawionych zostało początkowo 12 klaczy, ale jedna przed aukcją została wycofana. Podczas „Pride of Poland” licytowano 11 klaczy ze stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie, Białce i z hodowli prywatnej. Pięć koni nie osiągnęło na licytacji zakładanej przez właścicieli ceny minimalnej i nie zostało sprzedanych.

Przed właściwą aukcją zorganizowano licytację kuca szetlandzkiego - ogierka o imieniu Ursus. Dochód z licytacji ma być przeznaczony na pomoc rodzinie, która straciła dom na skutek pożaru. Ursusa wylicytował nabywca z Polski za 5,6 tys. euro.

W ubiegłym roku na aukcji „Pride of Poland” spośród wystawionych 24 klaczy i jednego ogiera, sprzedanych zostało sześć koni za łączna kwotę 410 tys. euro. Za najwyższą cenę 150 tys. euro sprzedana została wyhodowana w Janowie Podlaskim siwa klacz Prunella, którą wylicytował nabywca z Czech. 19 koni nie osiągnęło na licytacji zakładanej przez właścicieli ceny minimalnej i nie zostało sprzedanych. Natomiast podczas aukcji Summer Sale sprzedanych zostało osiem z 29 wystawionych klaczy, za łączną kwotę 144 tys. euro. W kwietniu br. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poinformował, że ubiegłoroczne aukcje koni arabskich przyniosły ponad 1,6 mln zł zysku.

Rekordowa kwota licytacji na „Pride of Poland” padła w 2015 r. Wówczas za 1,4 mln euro sprzedana została 10-letnia siwa klacz Pepita, wyhodowana w janowskiej stadninie. (PAP)

autor: Renata Chrzanowska


POWIĄZANE

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa mając na uwadze wiosenną inten...

Wyniki badań na temat dostępności fungicydów w dobie wycofywania substancji czyn...

Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Jurgiel przedstawił wnioski do Krajo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę