aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

2% więcej

19 marca 2008
Polscy rolnicy mogą odetchnąć z ulgą i przynajmniej na razie zapomnieć o karach za przekroczenie limitów produkcji mleka. Unia Europejska zgodziła się wczoraj na zwiększenie limitów dla wszystkich krajów członkowskich o 2%.

Decyzja nie została podjęta przez ministrów jednomyślnie, ale opowiedziało się za nią zdecydowana większość krajów członkowskich.

Mariann Fischer Boel: tylko dwa kraje głosowały przeciwko, a jeden wstrzymał się od głosu, ale myślę, że doszło tu do nieporozumienia. Wzrost kwot mlecznych nie oznacza obowiązku wzrostu produkcji, ale daje tylko taką możliwość.

Dla Polski oznacza to, że limit wzrośnie o około 190 – ciu tysięcy ton. Do tego trzeba dodać kolejne 90 tysięcy, które już są w rezerwie i będą rozdysponowane po 1 kwietnia, gdy rozpocznie się nowy rok kwotowy.

Waldemar Broś – KZSM: 2% dodatkowo. Powiem tak. Gdyby było przyznawane do roku 2014 myślę, że zabezpieczyłoby Polskę, również przed przekroczeniem czy możliwością płacenia za nadprodukcję przez rolników polskich.

Cała branża mleczarska w kraju opowiada się za corocznym stopniowym podwyższaniem limitów o 2%, aż do roku 2015, kiedy powinna nastąpić likwidacja systemu kwotowania produkcji mleka w unii Europejskiej.


POWIĄZANE

- Polskie mleczarnie zaczynają już zmniejszać gramaturę opakowań - ich tarę - za...

W terminie 19-23 lutego 2024 r., członków Polskiej Izby Mleka tj.  Spółdzielczą ...

W 100% gospodarstw dostarczających mleko na potrzeby produkcji produktów mleczny...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę