Bydło mleczne w Polsce i Czechach

2 maja 2007
W dniu 24 kwietnia na Dolnym Śląsku spotkali się hodowcy bydła mlecznego i producenci mleka z Polski i Czech. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele władze  czeskiej i dolnośląskiej izby rolniczej

- W Polsce jest 270 tys. zarejestrowanych producentów mleka, ale w ostatnim czasie obserwuje się znaczny spadek zainteresowania hodowców produkcją mleka. Zdaniem przedstawicieli polskich hodowców nie mamy kłopotów ze sprzedażą mniejszych ilości mleka. Natomiast w Czechach  hodowla krów mlecznych w małych gospodarstwach nie jest opłacalna. Nasi sąsiedzi twierdzą, że w przypadku mniejszej produkcji (do 500 l) producenci nie są zainteresowani skupem surowca. W Polsce jak i w Czechach ok. 75 - 80%  produkcji mleka przetwarzane jest na pokrycie własnych potrzeb natomiast eksportujemy ok. 20 - 30%. Ceny skupu kształtują się na podobnym poziomie – mówi Małgorzata Jarosik z Biura Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Zdaniem hodowców uczestniczących w spotkaniu  Czesi mają lepiej zorganizowane rozdysponowanie kwoty mlecznej. Kwota ta rozdzielana jest na gospodarstwa proporcjonalnie. Jej przydział nie zależy od terminu składania wniosków o przyznanie limitu. Hodowcy z Czech w większości zrzeszeni są w związkach lub grupach producenckich. Dzięki temu skuteczniej działają w obronie swoich interesów.

    


POWIĄZANE

Podczas Międzynarodowych Targów Wyrobów Spożywczych Polagra Food 2019 Mlekovita ...

Amerykańska spółdzielnia mleczarska United Dairymen of Arizona (UDA) będzie wspó...

Jak podaje nowozelandzka spółdzielnia mleczarska skup wyniósł 1,523 mln kg mleka...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę