informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Bydło mleczne w Polsce i Czechach

2 maja 2007
W dniu 24 kwietnia na Dolnym Śląsku spotkali się hodowcy bydła mlecznego i producenci mleka z Polski i Czech. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele władze  czeskiej i dolnośląskiej izby rolniczej

- W Polsce jest 270 tys. zarejestrowanych producentów mleka, ale w ostatnim czasie obserwuje się znaczny spadek zainteresowania hodowców produkcją mleka. Zdaniem przedstawicieli polskich hodowców nie mamy kłopotów ze sprzedażą mniejszych ilości mleka. Natomiast w Czechach  hodowla krów mlecznych w małych gospodarstwach nie jest opłacalna. Nasi sąsiedzi twierdzą, że w przypadku mniejszej produkcji (do 500 l) producenci nie są zainteresowani skupem surowca. W Polsce jak i w Czechach ok. 75 - 80%  produkcji mleka przetwarzane jest na pokrycie własnych potrzeb natomiast eksportujemy ok. 20 - 30%. Ceny skupu kształtują się na podobnym poziomie – mówi Małgorzata Jarosik z Biura Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Zdaniem hodowców uczestniczących w spotkaniu  Czesi mają lepiej zorganizowane rozdysponowanie kwoty mlecznej. Kwota ta rozdzielana jest na gospodarstwa proporcjonalnie. Jej przydział nie zależy od terminu składania wniosków o przyznanie limitu. Hodowcy z Czech w większości zrzeszeni są w związkach lub grupach producenckich. Dzięki temu skuteczniej działają w obronie swoich interesów.

    


POWIĄZANE

Celem standardu Polskiej Izby Mleka  (PIM) „Bez GMO”  jest promocja najlepszych ...

28 marca w posiedzeniu Rady Nadzorczej Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajew...

Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) cena skupu mleka w lutym 2019 r. wyn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę