aaa_TSW_2023
CTR_2023

Danone zwycięzcą w rankingu zakładów mleczarskich

8 grudnia 2004

Zwycięzcą rankingu zakładów mleczarskich za 2003 r. została firma Danone z Warszawy, zdobywając znaczną przewagę punktową nad Spółdzielnią Mleczarską Mlekopol z Grajewa i spółdzielnią Mlekowita w Wysokiem Mazowieckiem.

We wtorek zostały ogłoszone wyniki na najlepszą firmę branży mleczarskiej w 2003 roku, organizowanego przez dwutygodnik AgroTrendy. W rankingu wzięły udział 54 przedsiębiorstwa reprezentujące ponad 50 proc. sprzedaży tego sektora.

Firma Danone, która także zdobyła ten tytuł w ubiegłym roku, rozpoczęła eksport swoich produktów przed kilkoma laty zarówno na Wschód, jak i na Zachód. Według członka zarządu firmy Przemysława Prohybieniuka, barierami w rozwoju eksportu mogą być ceny mleka i innych surowców związanych z cenami ropy naftowej. Podkreślił, że problemem jest też kwestia eksportu produktów mlecznych do Rosji.

Organizatorzy rankingu zauważyli, że sukcesy branży mleczarskiej w 2004 roku, zwłaszcza w zakresie eksportu, były możliwe dzięki wcześniej dokonanemu postępowi w zakresie poprawy jakości surowca oraz technologii przerobu.

Jak poinformował organizator rankingu Jacek Okrzesik, w 2003 roku firmy uczestniczące w rankingu sprzedały za granicę produkty o wartości ponad 737 mln złotych, tj. o 24 proc. więcej niż rok wcześniej. Bieżący rok przyniósł dalszy wzrost eksportu. W ciągu 6 miesięcy 2004 roku eksport produktów mleczarskich wzrósł o 55 proc., a wartość o 64 proc., osiągając 265,5 mln euro.

Wyniki rankingu wykazują, że już w 2003 roku nastąpił znaczący wzrost zyskowności sektora mleczarskiego. Średni wskaźnik rentowności sprzedaży wzrósł z 0,6 proc. do 1,37 proc. w 2003 roku. Wzrost cen mleka i jego przetworów w 2004 roku przyczynił się do dalszego poprawienia rentowności tego sektora do 2,8 proc. w połowie tego roku.

Ranking wykazał, że systematycznie zwiększa się wydajność branży mleczarskiej. W ubiegłym roku przeciętne przychody zwiększyły się na jednego zatrudnionego o 8 proc. do blisko 297 tys. złotych. Jednakże odnotowano duże dysproporcje w wydajności pracy w poszczególnych mleczarniach. Przychody na jednego zatrudnionego w wiodących firmach były 10-krotnie większe niż w tych przedsiębiorstwach, które zajęły ostatnie miejsca.

W opinii ekspertów, utrzymanie się na konkurencyjnym rynku przez dłuższy czas przy niskiej wydajności pracy będzie dla wielu słabszych mleczarni problemem, zwłaszcza w obliczu nieuchronnej konsolidacji branży mleczarskiej.

Średnie zatrudnienie w zakładach biorących udział w rankingu pozostało w 2003 roku na niemal nie zmienionym poziomie - 17,3 tys. osób, co wskazuje, że wiele firm, szczególnie mniejszych, nie dostrzega u siebie przerostu zatrudnienia.


POWIĄZANE

    Wpływ dostępności paszy na pastwisku na wydajność mleka (linia niebieska) i ...

Wzrost kosztów surowców, pracy i produkcji przy jednoczesnym spadku cen na świat...

Dobrostan zwierząt jest kluczowym aspektem naszego społeczeństwa, obejmującym do...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę