Extra mleko z Piątnicy

17 lipca 2003

Dostawcy Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy produkują mleko spełniające prawie w pełni unijne wymogi jakościowe. W pierwszym kwartale br. Piątnica skupiła aż 97 proc. mleka w klasie extra.

Dobry produkt może powstawać tylko z dobrego jakościowo surowca. Dlatego od co najmniej 10 lat spółdzielnia inwestuje nie tylko w poprawę standardów przetwórstwa, ale i w gospodarstwa rolne, które dostarczają nam mleko – powiedział prezes OSM Zbigniew Kalinowski.  Opracowano i wdrożono specjalny program edukacyjny dla dostawców. Na jesienno-zimowych szkoleniach rolnicy uczą się, jak dbać o bydło, by mleko miało odpowiednią zawartość białka i tłuszczu oraz jakie warunki higieniczne powinny panować w oborze, by zachować wyśrubowane normy zanieczyszczeń bakteriologicznych i somatycznych. Szkolenia prowadzone są przez specjalistów z uczelni rolniczych oraz doradców z działu skupu. Podczas szkoleń rolnicy dowiadują się również, jakie wymogi postawi przed nimi Unia Europejska i jak im sprostać, aby produkcja mleka była dla nich opłacalna również w przyszłości. 

Wraz z poszerzaniem wiedzy rolnicy inwestują w gospodarstwa. Budowane są nowe obory i modernizowane stare, kupuje się specjalistyczny sprzęt do udoju i transportu mleka. Spółdzielnia wspiera stałych dostawców funduszem pożyczkowym.  Najlepszą zachętą do podnoszenia jakości jest cena mleka. Za każdy litr w klasie extra spółdzielnia płaci dodatkowo 29 gr. Średnio w Polsce litr takiego mleka kosztuje 73 gr., a w Piątnicy około 1 zł. 

Zgodnie z unijnymi przepisami do produkcji mleka spożywczego i przetworów mlecznych od stycznia 2007 r. nie będzie można używać mleka klasy I. Piątnicka mleczarnia zaprzestanie skupu mleka klasy I już w maju przyszłego roku. Dzięki temu będzie mogła sprzedawać swoje produkty na całym rynku unijnym.


POWIĄZANE

Copa i Cogeca pochwalają decyzję Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości zakazuj...

Od początku lipca ma zacząć obowiązywać handlowa część umowy o wolnym handlu mię...

Już po raz czwarty sery Lazur nagrodzone zostały prestiżową statuetką – Polskim ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę