CTR_80917

Extra mleko z Piątnicy

17 lipca 2003

Dostawcy Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy produkują mleko spełniające prawie w pełni unijne wymogi jakościowe. W pierwszym kwartale br. Piątnica skupiła aż 97 proc. mleka w klasie extra.

Dobry produkt może powstawać tylko z dobrego jakościowo surowca. Dlatego od co najmniej 10 lat spółdzielnia inwestuje nie tylko w poprawę standardów przetwórstwa, ale i w gospodarstwa rolne, które dostarczają nam mleko – powiedział prezes OSM Zbigniew Kalinowski.  Opracowano i wdrożono specjalny program edukacyjny dla dostawców. Na jesienno-zimowych szkoleniach rolnicy uczą się, jak dbać o bydło, by mleko miało odpowiednią zawartość białka i tłuszczu oraz jakie warunki higieniczne powinny panować w oborze, by zachować wyśrubowane normy zanieczyszczeń bakteriologicznych i somatycznych. Szkolenia prowadzone są przez specjalistów z uczelni rolniczych oraz doradców z działu skupu. Podczas szkoleń rolnicy dowiadują się również, jakie wymogi postawi przed nimi Unia Europejska i jak im sprostać, aby produkcja mleka była dla nich opłacalna również w przyszłości. 

Wraz z poszerzaniem wiedzy rolnicy inwestują w gospodarstwa. Budowane są nowe obory i modernizowane stare, kupuje się specjalistyczny sprzęt do udoju i transportu mleka. Spółdzielnia wspiera stałych dostawców funduszem pożyczkowym.  Najlepszą zachętą do podnoszenia jakości jest cena mleka. Za każdy litr w klasie extra spółdzielnia płaci dodatkowo 29 gr. Średnio w Polsce litr takiego mleka kosztuje 73 gr., a w Piątnicy około 1 zł. 

Zgodnie z unijnymi przepisami do produkcji mleka spożywczego i przetworów mlecznych od stycznia 2007 r. nie będzie można używać mleka klasy I. Piątnicka mleczarnia zaprzestanie skupu mleka klasy I już w maju przyszłego roku. Dzięki temu będzie mogła sprzedawać swoje produkty na całym rynku unijnym.


POWIĄZANE

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew. (KZSM Zw. Rew.) i Krajowe Stow...

Wzrost zapotrzebowania na tłuszcz zwierzęcy i coraz większa konsumpcja produktów...

Jak podaje Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich (KZSM ZR) cena skupu mleka w...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę