Fundusz Promocji Mleczarstwa

21 października 2002

14 mln. zł będzie wynosił roczny budżet Funduszu Promocji Mleczarstwa. Zdaniem mleczarzy dzięki tym środkom jest realna szansa na zwiększenie spożycia mleka w kraju.

Przeciętny Polak pije 190 litrów mleka rocznie. To bardzo mało biorąc pod uwagę, że jesteśmy szóstym producentem mleka w Europie i trzynastym na świecie. Dla porównania obywatele Unii Europejskiej spożywają rocznie 330 litrów mleka, a w niektórych krajach takich jak Finlandia spożycie przekracza 500 litrów. Aby zmienić te niekorzystne dla nas proporcje powołano do życia Fundusz Promocji Mleczarstwa. Na jego konto spływają po 2 gr. od każdego litra skupowanego mleka w kraju.

Zakładam w imieniu całej organizacji mleczarskiej, że ten fundusz pozwoli nam na to, żeby osiągnąć znacznie zwiększony wzrost spożycia artykułów mleczarskich – mówi Waldemar Broś z KZSM. Z funduszu mogą być finansowane wszystkie przedsięwzięcia, których celem jest promowanie polskiego sektora mleczarskiego w kraju i za granicą. W szczególności na pomoc mogą liczyć przedsięwzięcia związane z promocją spożycia mleka wśród dzieci i młodzieży. Zdaniem mleczarzy finansowanie takich działań jest dużo tańsze niż subsydia eksportowe. Większość krajów a zwłaszcza unijnych w ogromny sposób dotuje swoje produkty i my, żeby być konkurencyjnymi musielibyśmy ponieść równie wysokie koszta – dodaje Broś

Wnioski o dofinansowanie działań realizowanych do końca tego roku mogą być składane do Agencji Rynku Rolnego jeszcze tylko do jutra. Od przyszłego roku Agencja będzie przyjmować wnioski, co kwartał.


POWIĄZANE

Spożywając zalecaną ilość mleka i jego przetworów, możemy całkowicie zaspokoić z...

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych sprawdziła jakość handlo...

Monitoring obecności antybiotyków w mleku to jeden z podstawowych elementów zape...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę