Adama_poleposition_15.03_30.04

Fuzja pod lupą

12 sierpnia 2003

Kilkudziesięciu rolników, współpracujących z Mleczarnią w Mielcu domaga się, by prokuratura zbadała sprawę połączenia mieleckiego zakładu z radomskim Rolmleczem. Zarząd spółdzielni jest przekonany, że fuzja z mleczarskim gigantem spoza województwa, to jedyna szansa na sprostanie unijnym wymogom. Rolnicy są oburzeni, twierdzą że odbyło się to bez ich wiedzy.

Mleczarnia w Mielcu to już szósty zakład, który stał się częścią radomskiego Rolmleczu. Nowy zarząd chce, by każdy specjalizował się w produkcji innych wyrobów - na przykład Mielec w serach i wszędzie wprowadza nowe zasady odbioru mleka. Tak jak w Gnieźnie, Zwoleniu czy Grójcu, w okolicach Mielca są więc likwidowane wiejskie zlewnie mleka. Ich pracownicy dostali już wypowiedzenia i zastali miejsca swojej pracy zamknięte. W Kiełkowie koło Przecławia inwentaryzację majątku zlewni nadzorowała dziś policja.

Przez lata tak zwani wozacy właśnie tu przywozili mleko z każdego z gospodarstw. Teraz mają je odbierać samochody- cysterny i wozić bezpośrednio do mleczarni. I ma być to mleko dobrej jakości. Drobni rolnicy są przekonani, że stracą szansę na zarobek. Prezes Rolmleczu, który przyjechał dziś do Mielca zapewnia, że obawy rolników są nieuzasadnione. W połączeniu ze spółdzielnią z Radomia, zarząd mieleckiej mleczarni widzi szansę na utrzymanie się na rynku. Rolmlecz produkuje od 75 lat i ma najwyższą unijną kategorię A. Żaden z przejętych przez niego zakładów nie przerwał współpracy z dotychczasowymi dostawcami.


POWIĄZANE

Zakłady mleczarskie monitorowane w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Infor...

Polska Izba Mleka ruszyła z akcją #WspieramyPolskieMleczarstwo, która jest sfina...

Jak podaje UOKiK koncentracja będzie polegać na połączeniu Spółdzielni Mleczarsk...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę