Bayer_dekalb_lipiec_2020

Jedna rzeka mleka

25 września 2003

Samorząd woj. podlaskiego zapowiedział akcję na rzecz konsolidacji regionalnego rynku mleczarskiego. W byłym woj. łomżyńskim już się ona praktycznie dokonała.

Według zapowiedzi wicemarszłka Krzysztofa Tołwińskiego, samorząd województwa, przy wsparciu specjalistów, będzie przekonywał spółdzielnie mleczarskie, by łączyły się w większe struktury. Dzięki temu łatwiej im będzie na rynku unijnym. W byłym woj. łomżyńskim konsolidacja spółdzielni mleczarskich praktycznie już się odbyła. Duże struktury o zasięgu ponadregionalnym utworzyły Mlekovita z Wysokiego Maz. i Mlekpol z Grajewa. W pojedynkę jak dotąd działa tylko OSM Piątnica. 

To doskonały pomysł – poparł zapowiedź Urzędu Marszałkowskiego prezes tej spółdzielni, Zbigniew Kalinowski. – Konsolidacja to przyszłość mleczarstwa i wiedzy na ten temat nigdy nie jest za wiele. 
Według informacji prezesa Kalinowskiego, Piątnica na razie nie planuje jednak fuzji. Do marca przyszłego roku realizowany będzie program inwestycyjny, m.in. z wykorzystaniem pieniędzy z programu SAPARD. Jego efektem będzie wprowadzenie dwóch nowych produktów. 

O tym, czy będziemy działać w pojedynkę, czy w większym układzie, zadecyduje sytuacja na rynku – powiedział Z. Kalinowski. Dodał, że nie ma znaczenia, czy łączą się firmy z jednego terenu, czy też z odległych krańców Polski. Liczy się bowiem ich potencjał rynkowy.


POWIĄZANE

Spożycie mleka w na mieszkańca kraju wynosi zaledwie 87 l rocznie. Chociaż Peru ...

Rosnący globalny popyt na wyroby serowarskie oraz nieograniczony dostęp do rynku...

Moniecka Spółdzielnia Mleczarska zaprezentowała nowe logo.


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę