Jedna rzeka mleka

25 września 2003

Samorząd woj. podlaskiego zapowiedział akcję na rzecz konsolidacji regionalnego rynku mleczarskiego. W byłym woj. łomżyńskim już się ona praktycznie dokonała.

Według zapowiedzi wicemarszłka Krzysztofa Tołwińskiego, samorząd województwa, przy wsparciu specjalistów, będzie przekonywał spółdzielnie mleczarskie, by łączyły się w większe struktury. Dzięki temu łatwiej im będzie na rynku unijnym. W byłym woj. łomżyńskim konsolidacja spółdzielni mleczarskich praktycznie już się odbyła. Duże struktury o zasięgu ponadregionalnym utworzyły Mlekovita z Wysokiego Maz. i Mlekpol z Grajewa. W pojedynkę jak dotąd działa tylko OSM Piątnica. 

To doskonały pomysł – poparł zapowiedź Urzędu Marszałkowskiego prezes tej spółdzielni, Zbigniew Kalinowski. – Konsolidacja to przyszłość mleczarstwa i wiedzy na ten temat nigdy nie jest za wiele. 
Według informacji prezesa Kalinowskiego, Piątnica na razie nie planuje jednak fuzji. Do marca przyszłego roku realizowany będzie program inwestycyjny, m.in. z wykorzystaniem pieniędzy z programu SAPARD. Jego efektem będzie wprowadzenie dwóch nowych produktów. 

O tym, czy będziemy działać w pojedynkę, czy w większym układzie, zadecyduje sytuacja na rynku – powiedział Z. Kalinowski. Dodał, że nie ma znaczenia, czy łączą się firmy z jednego terenu, czy też z odległych krańców Polski. Liczy się bowiem ich potencjał rynkowy.


POWIĄZANE

W 2018 r. liczba farm mlecznych w kraju spadła do ok. 20 tys. gospodarstw, co oz...

Podczas 17 Międzynarodowego Forum Mleczarskiego w Serocku zaplanowane jest spotk...

Faktem jest, że sektor mleczarski stanowi jedną z najistotniejszych gałęzi polsk...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę