Kara spadła z 56 gr do 39 gr za kilogram przekroczenia w produkcji mleka

27 października 2006

Podmioty skupujące mleko (spółdzielnie mleczarskie) przed 31 października otrzymają od Agencji Rynku Rolnego nowe informacje o wysokości obniżonych kar za przekroczenia limitów produkcji mleka w roku kwotowym 2005/2006. Będzie to podstawa dla nich do rozliczenia się z pobranych od rolników kar i zwrócenia im nadmiernie pobranych pieniędzy. Do końca miesiąca podmioty skupujące powinny rozliczyć z ARR.
Działania podjęte przez ARR są zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami. ARR już od dawna informowała, że koniec października będzie bardzo gorący na rynku kwot mlecznych, że właśnie wtedy zapadnie dużo decyzji, a kary za nadprodukcję na pewno zostaną obniżone – co ma miejsce.
Jutro (28.10.2006) w dzienniku urzędowym Komisji Europejskiej zostanie opublikowane korzystne dla Polski rozporządzenie, które zamienia nam niewykorzystane limity produkcji mleka. Dostawcy bezpośredni, czyli tacy producenci, którzy wprowadzają mleko i jego przetwory bezpośrednio na rynek nie wykorzystywali limitów produkcji, a kwoty mleczne pozostawały w rezerwie mlecznej i nie były dostępne. Po zamianie trafią one w ręce tych rolników, którzy sprzedają mleko do spółdzielni mleczarskich (podmiotów skupujących). Decyzja Komisji Europejskiej sprawiła, że ci producenci mleka, którzy przekroczyli w ub. roku kwotowym swoje limity produkcji zapłacą niższe kary za ich przekroczenie. Kara spadła z 56 gr do 39 gr za kilogram przekroczenia.
Wg danych Komisji Europejskiej kary za nadprodukcję sięgną we Wspólnocie ponad 350 mln EURO. Swoje limity produkcji przekroczyło w sumie 9 krajów (m.in. Włochy, Niemcy i Polska). Najwięcej już od lat płaca włoscy rolnicy, którzy za przekroczenia limitów produkcji mleka zapłacą łącznie ok. 189 mln EURO. Kara dla Polski wynosi 64 mln EURO.


POWIĄZANE

Dwie strategie w ramach Europejskiego Zielonego Ładu – ochrony bioróżnorodności ...

Pierwsze półrocze 2020 r. – mimo zawirowań rynkowych wywołanych pandemią Covid-1...

Czy Valio zmieni szatę graficzną jogurtów typu tureckiego po krytycznych komenta...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę