aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kary za przekroczenie limitu produkcji mleka

16 listopada 2005

Około 100 tysięcy gospodarstw zajmujących się produkcją mleka zniknie z rynku w najbliższych latach. To efekt kar jakie przyjdzie płacić polskim rolnikom za przekroczenie narodowego limitu produkcji mleka. A to, że kary trzeba będzie zapłacić już chyba nikt nie ma wątpliwości.

Szefowie największych mleczarni w kraju nie mają najmniejszych wątpliwości. Narodowa kwota produkcji mleka zostanie jeszcze w tym roku przekroczona.

Konsekwencje dla rolników będą bardzo poważne. Już teraz 20 tysięcy z nich przekroczyło swoje indywidualne limity i płaci zaliczki na poczet przyszłych kar. Uzbierało się tego już 7 milionów złotych. Gdybyśmy limitu narodowego nie przekroczyli pieniądze wróciłyby do rolników. Teraz nie tylko nie wrócą, ale jeszcze trzeba będzie zapłacić dodatkową karę. Mleczarnie dwoją się i troją, aby pomóc rolnikom.

Agencja Rynku Rolnego przypomina, że wciąż można starać się o kwotę rezerwową. Niestety nie zostało jej dużo i trzeba się spieszyć.

- Może być tak, że ta rezerwa mleczna zostanie wyczerpana w listopadzie i w grudniu już jej nie będzie – mówi Radosław Iwański – rzecznik prasowy ARR.

Płacenie kar przez polskich rolników będzie miało zdaniem ekspertów bardzo daleko idące konsekwencje. Do roku 2015 z 300 tysięcy gospodarstw zajmujących się produkcją mleka z rynku zniknie nawet 1/3.

- Dla wsi nie jest to dobra wiadomość, a głównie dla gospodarstw małych, rodzinnych - uważa Waldemar Broś – KZSM.

Szansą na poprawę sytuacji w przyszłym roku jest tzw. kwota restrukturyzacyjna. O jej uruchomieniu decyduje Komisja Europejska. Nowy rząd zapowiedział, że odpowiedni wniosek złoży jak najszybciej.


POWIĄZANE

Sekretariat Prezesa Zarządu ZPPM, Pana Marcina Hydzika,  przesyłał do Pierwszego...

- Polskie mleczarnie zaczynają już zmniejszać gramaturę opakowań - ich tarę - za...

W terminie 19-23 lutego 2024 r., członków Polskiej Izby Mleka tj.  Spółdzielczą ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę