Claas_20.11.2020

Kierunek Unia

16 września 2003

W piątek w wysokomazowieckiej spółdzielni mleczarskiej uroczyście otwarto nową linię do produkcji serów twardych dojrzewających. Inwestycję zrealizowano z myślą o ofensywie eksportowej na rynki unijne.

Linia działa już od kilku miesięcy, ale dopiero w piątek kierownictwo Mlekovity zaprezentowało ją mediom. Prezes Dariusz Sapiński podkreślał fakt, iż dostawcą urządzeń i wykonawcą skomplikowanego zadania montażu fabryki sera była olsztyńska firam OBRAM. 

Cieszy nas fakt, że polska firm jest w stanie oferować tak nowoczesną technologię – mówił Sapiński, gorący zwolennik wspierania i promowania tego, co rodzime w gospodarce. 

W nowej serowni produkcja odbywa się w warunkach całkowitej automatyzacji i sterylnej czystości (na hali panuje nadciśnienie, jak w blokach operacyjnych szpitali). Gotowy produkt to 16-kilogramowe porcje sera, tzw. eurobloki. Takie bowiem najłatwiej sprzedać na rynkach unijnych. Spółdzielnia, której sprzedaż w 35 proc. trafia już za granicę, planuje kolejną ofensywę eksportową. 

Serownia kosztowała 11,8 mln zł. Spółdzielnia otrzyma zwrot części poniesionych kosztów z programu SAPARD (dotacja wynosi 3,3 mln zł). Jest to już czwarta duża inwestycja Mlekovity w tym roku. Wcześniej otwarto fabrykę margaryny za 20 mln zł, nową linię produkcji serków topionych oraz zmodernizowaną linię mleka UHT. Każda z tych inwestycji zwiększa moce przerobowe spółdzielni, a tym samym umożliwia rozwój gospodarstw mleczarskich, dostarczających surowiec. Prezes Sapiński poinformował, że kupił już kolejne 1,5 ha gruntu w sąsiedztwie zakładu pod następne przedsięwzięcia. Spółdzielnia zamierza wykorzystać całą, dostępną dla niej, pulę dotacji z programu SAPARD w kwocie ok. 6 mln zł. 
To tylko niewielka część tego, co planujemy wydać w najbliższym czasie na rozwój firmy – zapowiedział prezes.


POWIĄZANE

W dniu 28 grudnia br. weszły w życie nowe obostrzenia związane z pandemią COVID-...

Choć nadal jest dużo do zrobienia w zakresie pogłębiania wiedzy Polaków na temat...

Lactalis Canada uzgodnił warunki zakupu wszystkich udziałów w Ultima Foods, spół...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę