Kierunek Unia

16 września 2003

W piątek w wysokomazowieckiej spółdzielni mleczarskiej uroczyście otwarto nową linię do produkcji serów twardych dojrzewających. Inwestycję zrealizowano z myślą o ofensywie eksportowej na rynki unijne.

Linia działa już od kilku miesięcy, ale dopiero w piątek kierownictwo Mlekovity zaprezentowało ją mediom. Prezes Dariusz Sapiński podkreślał fakt, iż dostawcą urządzeń i wykonawcą skomplikowanego zadania montażu fabryki sera była olsztyńska firam OBRAM. 

Cieszy nas fakt, że polska firm jest w stanie oferować tak nowoczesną technologię – mówił Sapiński, gorący zwolennik wspierania i promowania tego, co rodzime w gospodarce. 

W nowej serowni produkcja odbywa się w warunkach całkowitej automatyzacji i sterylnej czystości (na hali panuje nadciśnienie, jak w blokach operacyjnych szpitali). Gotowy produkt to 16-kilogramowe porcje sera, tzw. eurobloki. Takie bowiem najłatwiej sprzedać na rynkach unijnych. Spółdzielnia, której sprzedaż w 35 proc. trafia już za granicę, planuje kolejną ofensywę eksportową. 

Serownia kosztowała 11,8 mln zł. Spółdzielnia otrzyma zwrot części poniesionych kosztów z programu SAPARD (dotacja wynosi 3,3 mln zł). Jest to już czwarta duża inwestycja Mlekovity w tym roku. Wcześniej otwarto fabrykę margaryny za 20 mln zł, nową linię produkcji serków topionych oraz zmodernizowaną linię mleka UHT. Każda z tych inwestycji zwiększa moce przerobowe spółdzielni, a tym samym umożliwia rozwój gospodarstw mleczarskich, dostarczających surowiec. Prezes Sapiński poinformował, że kupił już kolejne 1,5 ha gruntu w sąsiedztwie zakładu pod następne przedsięwzięcia. Spółdzielnia zamierza wykorzystać całą, dostępną dla niej, pulę dotacji z programu SAPARD w kwocie ok. 6 mln zł. 
To tylko niewielka część tego, co planujemy wydać w najbliższym czasie na rozwój firmy – zapowiedział prezes.


POWIĄZANE

19. Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej to najważniejsze wydarzeni...

Mleko i produkty mleczne powinny znajdować się w codziennej diecie człowieka ze ...

30 maja 2022 Paryż. Francuska telewizja ARTEtv, która emituje swój cotygodniowy ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę