Komisja Europejska proponuje

27 grudnia 2007
Komisja Europejska proponuję aby z dniem  1 kwietnia  2008 roku podwyższyć  kwoty mleczne o 2% , tak by uwzględnić wzrost popytu zarówno w Unii Europejskiej, jak i na rynku światowym. Zwiększenie kwot o łącznie 2,84 mln ton będzie rozłożone proporcjonalnie na wszystkie 27 państw członkowskich.  Opracowane  bowiem  na wniosek Komisji Europejskiej sprawozdania poświęcone perspektywom sektora mleczarskiego wskazuje, że popyt na mleko w latach 2003-2007 wzrastał i że należy spodziewać się utrwalenia tej tendencji w latach 2007-2014. Perspektywy są równie korzystne zarówno w odniesieniu do popytu, jak i do cen na rynku światowym.

Sprawozdanie poświadcza, że 2-procentowe zwiększenie kwot mlecznych jest w pełni uzasadnione. Komisja oczekuje więc , że Rada i Parlament szybko podejmą decyzję, tak by wyższe kwoty mogły obowiązywać od 1 kwietnia 2008 roku.

- Reforma wspólnej polityki rolnej dała rolnikom możliwość dostosowania produkcji do zapotrzebowania na rynku, a restrykcyjne kwoty mleczne są sprzeczne z tym celem.. Przez ostatnich dwanaście miesięcy można było zaobserwować znaczny wzrost cen mleka i coraz częstsze były głosy domagające się zwiększenia kwot. W najbliższych latach popyt na wysokowartościowe przetwory mleczne, a zwłaszcza na sery, będzie nadal rósł zarówno w Europie, jak i na świecie. Musimy dać europejskim rolnikom szansę na pokrycie tego rosnącego zapotrzebowania. – mówi s Mariann Fischer Boel, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich

W sprawozdaniu poświęconym perspektywom sektora stwierdzono też , że między rokiem 2003 a 2007 rosnąca produkcja sera oraz świeżego mleka pozwoliła na wchłonięcie dodatkowych 5,5 mln ton mleka, podczas gdy łączna produkcja mleka utrzymywała się na tym samym poziomie. Według analizy Komisji, aby pokryć rosnący popyt wewnętrzny, zwłaszcza w przypadku sera, w latach 2007-2014 konieczne jest zwiększenie podaży mleka o dodatkowe  8 mln ton. Jednocześnie równie sprzyjające są perspektywy na rynku światowym, gdzie zwłaszcza w krajach szybko rozwijających się rośnie popyt na żywność produkowaną w UE. Pozostawienie kwot mlecznych na niezmienionym poziomie uniemożliwiłoby UE wykorzystanie możliwości rynkowych wynikających z rosnącego popytu i wysokich cen.
W analizie Komisji wskazano również , że sytuacja na rynku stwarza duże możliwości wchłonięcia dodatkowej produkcji związanej z 2-procentowym wzrostem kwot mlecznych. Podczas gdy zakłada się, że podwyższone kwoty zostaną w pełni wykorzystane, ich rzeczywisty wpływ na produkcję może być bardziej ograniczony, jako że już obecnie kwoty krajowe nie są w pełni wykorzystywane w szeregu państw członkowskich.


POWIĄZANE

Jednym z elementów zdrowego stylu życia jest wprowadzenie do jadłospisu mleka i ...

Mlekovita, firma o długoletniej tradycji i ugruntowanej pozycji nie tylko na ryn...

Braki w dostawie prądu i gazu spowodują miliardowe straty w sektorze mleczarskim...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę