aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Komunikat ARR - mleczna rezerwa do wykorzystania

13 maja 2006

416 mln kg mleka może w postaci limitów produkcyjnych dać rolnikom Agencja Rynku Rolnego. Komitet Zarządzający ds. Mleka w Brukseli wyraził zgodę na uruchomienie mlecznej rezerwy. ARR czeka na opublikowanie decyzji przez Komisję Europejską. Dodatkowe limity są dla tych rolników, którzy dostarczają mleko do podmiotów skupujących. 416 mln kg to rezerwa mleczna, która została ustanowiona na mocy Traktatu Akcesyjnego i może być uruchomiona od 1 kwietnia 2006 r.

Podstawą podjęcia przez Komisję Europejską decyzji o uruchomieniu rezerwy restrukturyzacyjnej była pozytywna ocena raportu nt. restrukturyzacji polskiego sektora mleczarskiego w latach 2000 – 2005 przedłożonego Komisji Europejskiej.

Limity produkcji z rezerwy mlecznej uzyskają w pierwszej kolejności ci producenci, którzy w roku kwotowym 2005/06 zwiększyli sprzedaż, o co najmniej 5 tys. kg mleka w stosunku do posiadanych limitów na 31 marca 2005 r.; dysponują limitem produkcji mniejszym niż 800 tys. kg mleka oraz tych, którzy nie otrzymali dodatkowych limitów w roku kwotowym 2005/06. Producenci muszą złożyć w ARR do końca maja br. wniosek o przyznanie dodatkowego limitu. Rozdysponowywanie rezerwy rozpocznie się po zbilansowaniu roku kwotowego 2005/2006. Do 31 lipca br ARR przekaże Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi informację o stopniu wykorzystania limitów produkcji przez rolników. Na podstawie tej informacji Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyda rozporządzenie, w którym określi wysokość krajowej rezerwy dla dostawców hurtowych oraz krajowej rezerwy dla dostawców bezpośrednich. Po wydaniu powyższego rozporządzenia ARR będzie mogła rozpocząć wydawanie decyzji przyznających producentom dodatkowe ilości z krajowej rezerwy mlecznej.

Po zwiększeniu limitu produkcji rolnicy będą mogli wprowadzać rocznie do obrotu ponad 9,38 miliardów kg mleka rocznie począwszy od roku kwotowego 2006/07. Zwiększenie limitu produkcji od trzeciego roku kwotowego nie zwalnia producentów z konsekwencji finansowych za przekroczenia produkcji w poprzednim roku. Agencja Rynku Rolnego szacuje, że w roku kwotowym 2005/06 przekroczenie kwoty mlecznej wyniesie ok. 300 mln kg tj. przyznany Polsce limit produkcji mleka zostanie przekroczony o 4 proc.

Limit produkcji mleka, który dostawcy hurtowi mogli wprowadzić do obrotu wynosił 8 mld 642 mln kg. Mleczarnie skupiły w roku kwotowym 2005/2006 okoł 8 mld 930 mln kg mleka. Według obecnych szacunków kara za przekroczenia w produkcji mleka wyniesie ok. 52 gr za każdy wyprodukowany kg mleka ponad limit. Gdyby Komisja Europejska wyraziła jeszcze zgodę na zamianę kwoty bezpośredniej na hurtową to przekroczenie limitu było by mniejsze o ok. 100 mln kg i wtedy kary były by na poziomie ok. 36 gr. za kg.


POWIĄZANE

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii "Lowe Krowe"! Poprzednie edycje...

Sekretariat Prezesa Zarządu ZPPM, Pana Marcina Hydzika,  przesyłał do Pierwszego...

- Polskie mleczarnie zaczynają już zmniejszać gramaturę opakowań - ich tarę - za...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę