Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Koniec okresu referencyjnego dla mleczarzy

10 kwietnia 2003

Z ostatnim dniem dniem marca zakończył się tzw. rok referencyjny. Do końca października producenci mleka muszą złożyć w Agencji Rynku Rolnego wnioski o przyznanie limitów produkcyjnych.

Na podstawie ilości mleka wyprodukowanej przez poszczególnych mleczarzy w czasie trwania okresu referencyjnego zostanie teraz ustalona dopuszczalna wysokość produkcji. W czasie negocjacji przyznano Polsce prawo do produkcji 9,38 mld ton mleka rocznie. Ta kwota zostanie rozdzielona pomiędzy rolników i zakłady mleczarskie. 

Zdaniem producentów ostatni rok nie był korzystny dla branży mleczarskiej, dlatego Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich starał się o przedłużenie okresu referencyjnego na kolejny rok. Jednak wniosek ten nie został przyjęty. Według Agencji Rynku Rolnego mleczarze nie powinni mieć powodów do obaw, ponieważ ustalona kwota mleczna w pełni zaspokoi zapotrzebowanie naszego rynku.

Obecnie najważniejszym zadaniem mleczarzy będzie przedstawienie ARR wysokości swojej produkcji, potwierdzonej pełną dokumentacją. Po wnioski o przyznanie limitów rolnicy mogą się zgłaszać do terenowych oddziałów ARR, Ośrodków Doradztwa Rolniczego i Izb Rolniczych. 


POWIĄZANE

13 września hodowcy bydła mlecznego i osoby związane z branżą spotkali się w Gos...

Ruszyła kampania promująca świeże mleko z Piątnicy OSM Piątnica powraca z kampan...

31 sierpnia 2023 roku wygasają certyfikaty rejestracji zakłado mleczarskich w Ch...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę