CTR_80917

Konwersja

21 listopada 2007
Czy zmiana indywidualnej kwoty mlecznej na hurtową lub odwrotnie może sprawić rolnikom jakiś problem? Zdaniem Agencji Rynku Rolnego nie. Wystarczy wypełnić i złożyć wniosek. Z doświadczenia rolników wynika jednak zupełnie inaczej.

Kwota mleczna może być indywidualna lub hurtowa. Wszystko zależy od tego czy mleko jest sprzedawane bezpośrednio na przykład sąsiadom, czy też do mleczarni. Niektórzy rolnicy mają jedną i drugą.

Kłopot może zacząć się wtedy gdy postanowią zrezygnować ze sprzedaży bezpośredniej i mleko odstawiać tylko do mleczarni. W takiej sytuacji znalazł się Romuald Gadomski z Grzybowa. Rolnik złożył w tej sprawie wniosek do Agencji Rynku Rolnego.

Romuald Gadomski, Grzybowo: został negatywnie rozpatrzony pod tym względem, ze za wcześnie został dostarczony wniosek. Został dostarczony 20 lipca a nie 1 sierpnia.

Pan Romuald nie po raz pierwszy starał się o tak zwaną konwersję mleka. Dlatego taka odpowiedź bardzo go zaskoczyła.

Romuald Gadomski, Grzybowo: nigdzie nie było takiej informacji na nowym wniosku, który (…) ściągnąłem z Internetu jest już napisane wyraźnie że od 1 sierpnia do 30 grudnia natomiast na tamtym żadnego pouczenia nie było.

Zdaniem Agencji Rynku Rolnego na przepisy nie ma rady - trzeba ich przestrzegać.

Nina Mirgos-Kilanowska, rzecznik ARR: jeżeli złożył wniosek przed 1 sierpnia powinien dostać od ARR decyzję , że jest złożony błędnie i w tym momencie ma możliwość ponownie złożenia wniosku.

Rolnicy mogą występować o zmianę kwoty mlecznej z bezpośredniej na hurtową i odwrotnie. Konwersja może być stała lub tymczasowa.

Nina Mirgos-Kilanowska, rzecznik ARR: we wniosku musi podać umotywowanie, dlaczego chce to zrobić, czyli na przykład, jeżeli posiada kwotę bezpośrednią a uzyskał możliwość odstawania mleka do mleczarni – jest to argument przemawiający za tym, żeby taka konwersja została uznana.

Ale to nie wystarczy aby odpowiedź była pozytywna. Wniosek, chciałoby się powiedzieć trzeba złożyć jeszcze w odpowiednim terminie. Przypominamy, że jest na to czas do końca roku.


POWIĄZANE

Jedząc kanapkę z kremowymi serami topionymi, konsumenci coraz częściej zastanawi...

Kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa (CETA) to najbardziej ambitne i postępowe...

Kolejny produkt od SM MLEKPOL z prestiżowym tytułem.


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę