FestiwalZupSwiata_250817
CTR_80917

Krajowe ceny artykułów mleczarskich (z VAT)

27 lutego 2004

Według informacji uzyskanych z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w końcu stycznia ceny zbytu masła w blokach były stabilne, a ceny masła formowanego nieznacznie obniżyły się. W dniach 26.01-01.02.br. przeciętna cena uzyskiwana przez producentów za masło w blokach kształtowała się na poziomie z poprzedniego tygodnia tj. 10,41 zł/kg (z VAT). Stanowiła ona 128,5% aktualnej ceny interwencyjnej. W analizowanym okresie cena płacona za masło formowane obniżyła się nieznacznie (o 0,2%) i wyniosła 10,77 zł/kg. W ciągu miesiąca masło konfekcjonowane potaniało o 0,6%, natomiast ceny masła w blokach wzrosły o 0,7%. W porównaniu do analogicznego okresu ub.r. ceny masła konfekcjonowanego i w blokach były wyższe odpowiednio o ok. 18% i 24%.

Według danych MRiRW w analizowanym tygodniu odnotowano dalszy wzrost cen zbytu odtłuszczonego mleka w proszku. W dniach 26.01-01.02.04 cena płacona za to mleko wyniosła średnio w kraju 7,09 zł/kg (z VAT) i była o 1,1% wyższa niż przed tygodniem. Był to poziom zbliżony do notowanego miesiąc wcześniej, ale o ponad 25% wyższy niż przed rokiem.

Ceny na rynkach zagranicznych

Na giełdach Europy Zachodniej według notowań z końca stycznia br. ceny masła ukształtowały się na poziomie 1600 USD/t i były o 2,4% niższe w porównaniu z połową stycznia br. W tym samym czasie cena odtłuszczonego mleka w proszku obniżyła się o 2,8% do poziomu 1750 USD/t. Obniżce uległa również (o 5,9%) cena mleka pełnego w proszku kształtując się na poziomie 1850 USD/t. W porównaniu z cenami ubiegłorocznymi masło i mleko pełne w proszku zdrożały odpowiednio o ok. 36% i 6%, a cena odtłuszczonego mleka w proszku jest nieco niższa (o 1,4%) niż przed rokiem.

DZIAŁANIA ARR

Agencja Rynku Rolnego kontynuuje rozliczanie dopłat do wyeksportowanego w 2003 r. odtłuszczonego mleka w proszku. Dotychczas dopłacono do ok. 7 tys. t tego mleka.

Agencja rozpoczęła sprzedaż masła w blokach kupionego w okresie letnim 2003 r. Na pierwszym przetargu w dniu 5 lutego br. sprzedano 110 ton masła.


POWIĄZANE

Podczas tegorocznej V edycji Festiwalu Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa w ...

V Ogólnopolski Festiwal Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa przyciągnął smako...

Na światowym rynku mleka utrzymuje się silna nierównowaga pomiędzy cenami tłuszc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę