aaa_TSW_2023
CTR_2023

Kwota mleczna dla Polski za mała

19 kwietnia 2004

Przyznana Polsce kwota mleczna będzie za mała - uważają rolnicy, bo chętnych na przydział indywidualnych kwot z dodatkowej puli jest znacznie więcej niż wynosi sama rezerwa. Resort rolnictwa jest innego zdania. Twierdzi, że trzeba się raczej martwić, żeby kwota nie okazała się za duża.

Do 2006 roku w Polsce będzie można produkować 9 mld litrów mleka. Natomiast za dwa lata będziemy mogli skorzystać z tzw. rezerwy 460 tys. ton. Teraz rolnicy oddają do mleczarni 7 mld litrów mleka. Resort rolnictwa nie ukrywa, że jest to duża różnica. Ale nie należy obawiać się, że kwoty zabraknie, wręcz przeciwnie.

W roku referencyjnym 2002/2003 dostawy mleka wzrosły o kilkanaście procent. Zdaniem ekspertów jest to spowodowane przede wszystkim nasilającą się rywalizacją między producentami. Czy w tej sytuacji małe kilkuhektarowe gospodarstwo, których w Polsce jest wiele mają szanse? Resort Rolnictwa zapewnia, że małe gospodarstwa nie zostaną zostawione samym sobie. "Jest pomoc dla bardzo malutkich gospodarstw - tzw. pomoc bezpośrednia w postaci 1250 euro rocznie - to jest 5000 zł czyli prawie 500 zł miesięcznie." - mówi minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

Gospodarstwa powyżej 5 ha mogą liczyć nawet na 300 tys. złotych. Natomiast na jedną mleczarnie przypadnie około 20 mln zł.


POWIĄZANE

    Wpływ dostępności paszy na pastwisku na wydajność mleka (linia niebieska) i ...

Wzrost kosztów surowców, pracy i produkcji przy jednoczesnym spadku cen na świat...

Dobrostan zwierząt jest kluczowym aspektem naszego społeczeństwa, obejmującym do...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę