Kwoty mleczne

19 grudnia 2007
O 2% wzrosną najprawdopodobniej przyszłoroczne kwoty mleczne. Komisja Europejska dopiero co złożyła wniosek o ich zwiększenie ale wszystko wskazuje na to, że zostanie zaakceptowany. Oznacza to, że w przyszłym roku kwotowym, polscy rolnicy będą mogli wyprodukować o prawie 190 milionów kilogramów mleka więcej.

Debatę nad zwiększeniem kwot mlecznych w UE rozpoczęto na wniosek Polski. Resort rolnictwa wyliczył, że rosnący popyt na produkty mleczarskie szczególnie za granicą, wymusza zwiększenie produkcji mleka o co najmniej 3 do 5%. W innym razie czeka nas ciągły niedobór mleka i wzrost cen. Komisja Europejska wniosek rozpatrzyła i zdecydowała o zwiększeniu kwot o 2%.

Krzysztof Ardanowski, wiceminister rolnictwa – „Ci którzy chcą produkować więcej mleka w Polsce, którzy nastawili się na ten kierunek produkcji, którzy mają jeszcze możliwości i paszowe i w budynkach, mogą spokojnie myśleć o zwiększaniu produkcji i kwot mleka.”

Propozycja zwiększenia kwot mlecznych o 2 miliony 840 tysięcy ton, zakłada proporcjonalne ich rozłożenie na wszystkie kraje członkowskie.
Kwoty krajowe         w mld kg
Niemcy            28,847
Francja            25,091
Wielka Brytania         15,125
Holandia        11,465
Włochy            10,740
Polska            9,567
Hiszpania        6,239

Jak wyliczyli unijni urzędnicy, zwiększenie dotychczasowych kwot o 2% nie spowoduje nadprodukcji mleka w Europie, mimo, że nie wszystkie kraje członkowskie już teraz w pełni wykorzystują przyznane im limity produkcji. Z zapowiedzi zwiększenia kwot zadowolona jest branża mleczarska. Zwiększy się produkcja i co za tym idzie eksport. Po drugie, zahamowane zostaną wciąż rosnące ceny mleka w skupie, których tegoroczny rekordowy wzrost, szacowany jest nawet na 30%.

Waldemar Broś, Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich – „One będą może bardziej stabilne, ale jej przyrost może być niewielki lub w niektórych miesiącach wcale.”

Zgodnie z reformą rynku mleka, zwiększone kwoty miałyby obowiązywać do kwietnia 2015 roku. Potem planowane jest ich całkowite zniesienie, o ile do tego czasu Komisja Europejska nie zdecyduje inaczej.

POWIĄZANE

Tyski producent serków topionych kolejny raz został finalistą największego konku...

Polskie Centrum Badań i Certyfikacji nagrodziło przedsiębiorstwa zaangażowane w ...

Symbol produkcji mleka w USA, firma Dean Foods złożyła wniosek o ochronę przed b...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę