Limity produkcji mleka z rezerwy mlecznej

1 lipca 2005

Od 1 lipca 2005 roku Agencja Rynku Rolnego (ARR) przyjmuje wnioski o dodatkową kwotę produkcji mleka z rezerwy mlecznej. O przyznaniu takiego limitu decyduje kolejność złożonych wniosków.

O dodatkowy przydział kwoty mlecznej może się ubiegać rolnik, który rozwija produkcję mleka i zwiększył jego sprzedaż w stosunku do przyznanego limitu na koniec poprzedniego roku kwotowego, tj. na koniec marca 2005 roku.

Zwiększenie sprzedaży mleka lub przetworów mlecznych musi wynieść przynajmniej 5 tys. kilogramów. Wnioski o przyznanie dodatkowego limitu przyjmują oddziały terenowe ARR. Zasady rozdziału rezerwy mlecznej reguluje ustawa o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, którą realizuje ARR.

Agencja Rynku Rolnego obecnie bilansuje pierwszy rok kwotowy w Polsce. Do 15 lipca zostanie ustalony stopień wykorzystania limitów produkcji mleka przez rolników w Polsce w pierwszym roku kwotowym, czyli od 1 kwietnia 2004 do 31 marca 2005 r. Informacja ta będzie przekazana następnie do resortu rolnictwa. Wtedy też zostanie ogłoszone, jaka ilość mleka znajduje się w rezerwie mlecznej.

Do rezerwy mlecznej wraca ta ilość mleka, które nie zostało zagospodarowane przez producentów. Zgodnie z ustawą o regulacji rynku mleka producenci muszą wykorzystać co najmniej 70% przyznanej im kwoty. Poza tym „rezerwa mleczna” jest zasilana z dokonywanych transferów kwot, poprzez 5% potrącenia kwoty mlecznej podczas jej sprzedaży innemu producentowi. Są także tacy producenci, którzy mimo posiadanych kwot mlecznych nie podjęli produkcji w pierwszym roku kwotowym.


POWIĄZANE

Mlekovita, firma o długoletniej tradycji i ugruntowanej pozycji nie tylko na ryn...

Braki w dostawie prądu i gazu spowodują miliardowe straty w sektorze mleczarskim...

19. Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej to najważniejsze wydarzeni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę