aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Mieszanki mineralno-witaminowe dla bydła - EKOPLON

5 maja 2015
      Mieszanki Paszowe Uzupełniające, w skrócie MPU mineralno-witaminowe to mieszaniny makroelementów, mikroelementów i witamin. MPU mineralno-witaminowe są stosowane w celu pokrycia potrzeb zwierząt związanych z rodzajem pasz zastosowanych w dawce, produkcją np. mleka, uzupełnienia specjalnych potrzeb związanych z fazą produkcji np. początek laktacji, statusem zdrowotnym zwierzęcia np. poprawa odporności.

Rodzaj pasz objętościowych
Rodzaj pasz istotnie wpływa na dobór MPU mineralno-witaminowej.
    Kiszonka z kukurydzy jest przykładowo bardzo energetyczną paszą, ale też ubogą w szczególności w wapń. W dawkach, w których stosowany jest wysoki jej udział wszystkie minerały i witaminy powinny być uzupełniane, przy szczególnym uwzględnieniu właśnie wapnia.
Z oferty Ekoplon zastosowanie mają: MixVit BM (bydło mleczne i jałówki hodowlane), EkoMix BM Ca (krowy w laktacji), oraz dla krów bardzo wysokowydajnych Supermix Krowa Max.   
    Rośliny zielone (np. trawy) są znacznie bogatsze od kukurydzy. Potrafią jednak być bardzo zmienne i zawartości poszczególnych pierwiastków mogą się różnić nawet o kilkadziesiąt procent. Wysokie zawartości potasu charakterystyczne dla tych pasz często wymuszają dodatkową suplementację  magnezem. Kiszone i długo przechowywane wymagają dodatkowej suplementacji witamin. Z oferty Ekoplon zastosowanie mają: MixVit CO (dla jałówek i opasów), EkoMix BM-T12% (pastwisko, świeże zielonki), EkoMix BM β-karoten (pasze długo przechowywane),  dla krów wysokowydajnych Supermix Kask BioPlus.

Wielkość produkcji np. mleka.
    Wraz ze wzrostem produkcji wzrasta zapotrzebowanie na składniki pokarmowe np. energię i białko. Wzrasta także zapotrzebowanie na składniki mineralne i witaminy.
Uwzględniając różnice w zapotrzebowaniu produkcyjnym Ekoplon zaleca dla krów wysoko produkcyjnych linię mieszanek mineralno-witaminowych Supermix. Dla gospodarstw przyjmujących ekstensywną formę produkcji przeznaczone są mieszanki z linii MixVit.
Najbardziej bogaty wybór mieszanek mineralno-witaminowych daje linia EkoMix, która uwzględnia wielkość produkcji jak i specjalne potrzeby zwierząt.

Specjalne potrzeby zwierząt.
    Od momentu wycielenia do około 70 dnia laktacji to czas kiedy krowy pobierają zbyt mało pasz w stosunku do produkcji mleka. To prowadzi do szeregu niedoborów i w konsekwencji pogorszenia wskaźników produkcyjnych i hodowlanych (np. niższa produkcja, słaby wskaźnik zacieleń). Należy zwrócić uwagę aby w tym czasie krowy otrzymywały górne dawki mieszanek mineralno-witaminowych. Najlepiej sprawdzą się w tym czasie: dla krów wysokowydajnych Supermix Krowa Max, Supermix Kask BioPlus, i dla pozostałych EkoMix BM β-karoten.
 
   Krowy wchodzące w laktację często są narażone na niedobory mineralne i witaminowe już w okresie zasuszenia i przygotowania do laktacji. W takich przypadkach mnożą się problemy okresu okołoporodowego (np. zaleganie łożysk, porażenie poporodowe). Są to symptomy wskazujące na nieprawidłowości w żywieniu w okresie zasuszenia. Takie krowy powinny otrzymywać całkowicie odmienny dodatek przeznaczony dla krów suchych. Ekoplon zaleca w tym okresie Supermix KWZ.  
Status zdrowotny.
    Wysoka produkcja, zmienność pasz i dawek, stres (np., cieplny, środowiskowy, sojalny) powodują powolne pogarszanie się statusu zdrowotnego zwierząt. Konsekwencją są np. słabe wskaźniki rozrodu, pogorszenie się zdrowotności nóg, wysoka liczba komórek somatycznych w mleku itp. Status zdrowotny można wspomagać poprzez użycie odpowiedniej mieszanki mineralno-witaminowej.     W celu poprawy rozrodu Ekoplon zaleca Supermix Krowa Max (dla krów wysokowydajnych), EkoMix BM β-karoten (wysokie dawki kukurydzy i wysłodków buraczanych).     W celu obniżenia poziomu komórek somatycznych i poprawy zdrowotności nóg to przede wszystkim EkoMix Somik i dla krów wysokowydajnych Supermix Kask BioPlus.
W celu walki z kwasicą żwacza nadaje się EkoMix Bufor.

    Prawidłowe żywienie mineralno-witaminowe bydła to jeden z kluczy do sukcesu. Zależne jest nie tylko od doboru właściwych mieszanek mineralno-witaminowych. Dawki powinny być bilansowane także pod kątem makroelementów, mikroelementów i witamin.  Pasze objętościowe ze względu na swoją zmienność powinny być badane, aby umożliwić poprawne bilansowanie.
Specjaliści Ekoplon SA służą pomocą przy analizie pasz, bilansowaniu dawek i wyborze właściwej mieszanki mineralno-witaminowej.POWIĄZANE

- Polskie mleczarnie zaczynają już zmniejszać gramaturę opakowań - ich tarę - za...

W terminie 19-23 lutego 2024 r., członków Polskiej Izby Mleka tj.  Spółdzielczą ...

W 100% gospodarstw dostarczających mleko na potrzeby produkcji produktów mleczny...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę