aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Mleczarnie

17 października 2003

O przyszłości spółdzielczości mleczarskiej dyskutowano w czwartek w Katowicach na posiedzeniu Rady Rolnej województwa śląskiego.

Jest jeszcze wiele do zrobienia, by śląskie mleczarnie były dobrze przygotowane do integracji z Unią Europejską. Zdaniem uczestników spotkania, z jednej strony jakość naszego mleka i wyrobów mleczarskich jest wyższa niż w krajach Unii Europejskiej, to z drugiej strony, wiele jeszcze trzeba zmienić w tej branży rolnictwa. 

Recepta na to jest taka: wciąż doskonalić jakość surowca do produkcji mleka, a małe zakłady spółdzielcze łączyć w większe, by ograniczyć koszty produkcji. Te działania muszą zdaniem ekspertów wpłynąć na poprawę konkurencyjności naszej branży mleczarskiej na unijnym rynku.

Na Śląsku jest ponad 20 spółdzielni mleczarskich. Wytwarzają one ponad 5 procent ogólnopolskiej produkcji mleka i wyrobów mlecznych wysokiej jakości. Od maja 2004 roku gospodarstwa rolne obowiązywać będzie limit produkcji mleka. Dlatego do końca tego miesiąca rolnicy powinni złożyć wnioski o przyznanie tzw. kwoty mlecznej. Bez tego nie będzie możliwa sprzedaż tego surowca do mleczarni lub przetwórni.


POWIĄZANE

W terminie 19-23 lutego 2024 r., członków Polskiej Izby Mleka tj.  Spółdzielczą ...

W 100% gospodarstw dostarczających mleko na potrzeby produkcji produktów mleczny...

Podsumowanie 2023 roku w przemyśle mleczarskim Z danych trzech kwartałów 2023 r....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę