CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Mleczarnie wydają miliony

19 września 2003

Na Podkarpaciu mleczarnie wydają od kilku do kilkunastu milionów złotych na remonty i zakup nowych urządzeń. To jedyna droga do spełnienia przez nich wymogów Unii Europejskiej.

Do niedawna na Podkarpaciu było 17 mleczarni. Z tego już trzy nie funkcjonują, bo nie wytrzymały konkurencji. Kolejnych 6 ma niewielkie szanse, aby dorównać zachodnim firmom z tej branży. Pozostałe przystąpiły do modernizacji budynków i urządzeń.

Jednym z trzech zakładów mleczarskich, które znalazły się w najwyższej kategorii takich firm jest Rzeszowska Spółdzielnia Mleczarska "Resmlecz" w Trzebownisku. Do 1 maja 2004 roku ma ona spełnić europejskie normy sanitarne. Jest to konieczne żeby mogła sprzedawać swoje wyroby w krajach Unii Europejskiej. W "Resmleczu" wydano już kilkanaście milionów złotych na poprawę warunków produkcji i otwarcie nowoczesnego laboratorium.

W tej samej kategorii jest Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sanoku. W tym roku na modernizację mleczarni wydanych zostanie 3 mln 600 tys. zł. W przyszłym zaś co najmniej 2 mln zł.

700 tys. zł będzie kosztowało wdrożenie systemu HACCP, który będzie analizował i kontrolował punkty krytyczne przy produkcji. Dzięki temu mleko będzie przetwarzane i pasteryzowane w odpowiedniej temperaturze. Jeszcze w tym roku dokonamy przeróbek budowlanych. Zbudujemy nowy magazyn opakowań. Zamontujemy 7 nowych urządzeń do schładzania mleka oraz homogenizator, pasteryzator i oddamy do użytku gazową kotłownię. Będziemy zmieniać nalewarki do jogurtów. Łącznie będzie to kosztować blisko 4 mln zł - powiedział Antoni Jaklik, wiceprezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sanoku.


POWIĄZANE

V Ogólnopolski Festiwal Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa przyciągnął smako...

Na światowym rynku mleka utrzymuje się silna nierównowaga pomiędzy cenami tłuszc...

Jedna z największych mleczarni w USA: Dairy Farmers of America (DFA) zawarła umo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę