GUS_230920_750x100_stat

Mleczne prognozy

5 stycznia 2005

Co rolnictwu przyniesie nowy 2005 rok trudno wprawdzie zgadywać, ale wraz z ekspertami Agencji Rynku Rolnego spróbujemy. Przez najbliższe 4 dni będziemy Państwu przedstawiać prognozy cenowe najważniejszych rynków rolnych. Zaczynamy od rynku mleka i od dobrych informacji, bo w najbliższych miesiącach ceny skupu powinny dalej rosnąć.

Miniony rok był dla rolników specjalizujących się w produkcji mleka okresem ciągłych podwyżek cen skupu. Wejście do Unii Europejskiej spowodowało, że wzrosły one blisko o 1/4 i średnia cena wyniosła prawie 96 gr. za litr. Ten trend w roku 2005 zostanie utrzymany. Ceny skupu mleka w klasie extra już w marcu mają sięgać 99 gr. za litr. W połowie roku może tradycyjnie nastąpić sezonowa obniżka cen skupu. Jednak tym razem będzie to spadek nieznaczny, a mleko w skupie powinno kosztować 97 gr. za litr.

Zdaniem ekspertów w roku 2005 nadal będzie zmniejszać się pogłowie krów, których w ostatnich latach ubywa 100 tys. sztuk rocznie. Mimo to produkcja nie spadnie. Krów jest mniej, ale dają coraz więcej mleka. W zeszłym roku mleczarnie kupiły od rolników 7,7 mld litrów surowca. W tym roku skup ma być większy o pół miliarda litrów.


POWIĄZANE

MLEKOVITA, firma ze 100-procentowym polskim kapitałem, największa grupa mleczars...

Skup mleka w UE powinien wzrosnąć w 2020 r. o 1,4%. Tak prognozuje Komisja Europ...

Zdaniem Polskiej Izby Mleka aktualna sytuacja na rynku mleka wydaje się stabiliz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę