GUS_230920_750x100_stat

Mleczne prognozy

5 stycznia 2005

Co rolnictwu przyniesie nowy 2005 rok trudno wprawdzie zgadywać, ale wraz z ekspertami Agencji Rynku Rolnego spróbujemy. Przez najbliższe 4 dni będziemy Państwu przedstawiać prognozy cenowe najważniejszych rynków rolnych. Zaczynamy od rynku mleka i od dobrych informacji, bo w najbliższych miesiącach ceny skupu powinny dalej rosnąć.

Miniony rok był dla rolników specjalizujących się w produkcji mleka okresem ciągłych podwyżek cen skupu. Wejście do Unii Europejskiej spowodowało, że wzrosły one blisko o 1/4 i średnia cena wyniosła prawie 96 gr. za litr. Ten trend w roku 2005 zostanie utrzymany. Ceny skupu mleka w klasie extra już w marcu mają sięgać 99 gr. za litr. W połowie roku może tradycyjnie nastąpić sezonowa obniżka cen skupu. Jednak tym razem będzie to spadek nieznaczny, a mleko w skupie powinno kosztować 97 gr. za litr.

Zdaniem ekspertów w roku 2005 nadal będzie zmniejszać się pogłowie krów, których w ostatnich latach ubywa 100 tys. sztuk rocznie. Mimo to produkcja nie spadnie. Krów jest mniej, ale dają coraz więcej mleka. W zeszłym roku mleczarnie kupiły od rolników 7,7 mld litrów surowca. W tym roku skup ma być większy o pół miliarda litrów.


POWIĄZANE

MLEKOVITA po raz kolejny z powodzeniem przeszła trzydniowy audyt certyfikowanego...

Zbliża się termin składania oświadczeń o spełnieniu warunku 140 dni wypasu dla w...

MLEKOVITA, firma ze 100-procentowym polskim kapitałem, największa grupa mleczars...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę