aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Mleko: dodatkowa kwota dla wszystkich

31 października 2006

Niezależnie od tego, czy wniosek był złożony w maju, czy we wrześniu, dodatkowej kwoty mlecznej wystarczy dla wszystkich. Decyzje w tej sprawie powinny dotrzeć do rolników w listopadzie.

Agencja rynku Rolnego jest przygotowana do rozdysponowania dodatkowych kwot mlecznych. Aby rozpocząć wydawanie decyzji czeka na zakończenie wszystkich procedur prawnych.

Cały mechanizm będzie można uruchomić jak tylko Komisja Europejska ogłosi rozporządzenie określające wysokość rezerwy. Są zapewnienia, że nastąpi to jeszcze w tym miesiącu.

Radosław Iwański, rzecznik prasowy ARR: -Ja rozumiem zniecierpliwienie producentów, ponieważ sami nie wiedzieliśmy jak te sytuacje prawne do końca się wyjaśnią. Po pierwsze mieliśmy rozstrzygnięcia na forum Komisji Europejskiej, po drugie mieliśmy nowelizację ustawy krajowej.

Wiadomo już, że do rozdysponowania będzie ponad 550 milionów kilogramów mleka. I jest to bardzo dobra informacja dla wszystkich producentów. – Wnioski jakie zostały złożone w 2 okresach czyli w kwietniu i w maju a później we wrześniu opiewają w sumie na 538 milionów kilogramów – mówi Iwański.

Rolnicy z niecierpliwością czekają na te decyzje. Ale problemów z kwotą mleczną mają więcej. Tym razem wszystkiemu winna tegoroczna susza. Z powodu braku paszy mleka jest dużo mniej.

Aby kwota nie została zmniejszona rolnik musi wykorzystać co najmniej 70% przyznanego limitu. Dlatego niektórzy hodowcy obawiają się, czy uda im się ten warunek spełnić. W takich wypadkach prawo przewiduje jednak pewne korzystne rozwiązania.

Jerzy Dąbrowski Ministerstwo Rolnictwa: - Jeżeli pojawia się sytuacja, która wpływa na zdolności produkcyjne danego gospodarstwa i jeśli to jest sytuacja niezależna od producenta mleka to można ją traktować jako siła wyższa.

W takiej sytuacji rolnicy mogą występować do Agencji Rynku Rolnego o nie zmniejszanie wcześniej przyznanych limitów.


POWIĄZANE

W terminie 19-23 lutego 2024 r., członków Polskiej Izby Mleka tj.  Spółdzielczą ...

W 100% gospodarstw dostarczających mleko na potrzeby produkcji produktów mleczny...

Podsumowanie 2023 roku w przemyśle mleczarskim Z danych trzech kwartałów 2023 r....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę