CTR_80917

Mleko krowie ulepszone kwasami tłuszczowymi z ryb morskich

1 lipca 2004

Produkcja mleka wzbogaconego kwasami tłuszczowymi ruszyła w Spółdzielni Mleczarskiej Sudowia w Suwałkach (woj. podlaskie). To pierwszy tego typu produkt w Polsce.

Dotychczas podobne mleko z dodatkiem kwasów tłuszczowych grupy omega-3 było produkowane tylko w USA, Japonii i od niedawna również w Niemczech. Kwasy omega-3 występują prawie wyłącznie w tłuszczu ryb morskich. Mleko z tym dodatkiem nie ma w ogóle smaku ani woni ryb.

Kwasy te obniżają ryzyko występowania zawału serca, zmniejszają możliwość tworzenia skrzepów krwi. Obniżają także poziom złego cholesterolu, tj. LDL, a podwyższają zawartość dobrego, czyli HDL. W ten sposób ograniczają zmiany miażdżycowe w naczyniach krwionośnych. Kwasy wspomagają także proces widzenia - są ważnym składnikiem siatkówki oka. Bardzo korzystnie wpływają na funkcjonowanie mózgu, gdyż są zasadniczym składnikiem błony komórkowej komórek nerwowych. Łagodzą też objawy depresji i zaburzeń pamięci. Patent na użycie kwasów tłuszczowych omega-3 w mleku pochodzi z 2002 roku, a jego właścicielem jest Instytut Mleczarstwa w Warszawie. Spółdzielnia Mleczarska Sudowia ma wyłączność na jego stosowanie. W Europie znane są dwa patenty, które umożliwiają dodawanie kwasów omega-3 do żywności.

Na razie głównymi odbiorcami wzbogaconego mleka będą sklepy i hurtownie ze Śląska i Suwalszczyzny. Prezes Sudowii Bożena Dobrzyń poinformowała, że pierwsza partia mleka trafi na rynek w końcu czerwca.


POWIĄZANE

Począwszy od 21 listopada 2017 roku polskie produkty mleczarskie będą oferowane,...

Od końca września br. obserwowany jest powolny spadek cen masła w kraju i na ryn...

Jedząc kanapkę z kremowymi serami topionymi, konsumenci coraz częściej zastanawi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę