Agrolok_280518

Mleko tanieje

2 czerwca 2003

W ciągu ostatniego roku mleko taniało kilkakrotnie. Dwa lata temu cena litra była o 35 groszy wyższa, niż obecnie. Zakłady mleczarskie ostrzegają, że nie są to ostatnie obniżki.

W najgorszej sytuacji są producenci serów, masła i mleka w proszku. Spółdzielnie mleczarskie oczekują na rozpoczęcie przez Agencję Rynku Rolnego interwencyjnego skupu artykułów mleczarskich.

Prawdopodobnie nie dojdzie do interwencyjnego skupu masła przez Agencję Rynku Rolnego. Jego cena w spółdzielniach spada, ale może nie spaść do poziomu, w którym miałby nastąpić wykup interwencyjn y – uważa Stanisław Michalski z Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich. Dodaje, że resort rolnictwa wiedział co robi i dokładnie przeliczył wydatki Agencji Rynku Rolnego, kiedy ustalał ceny na takim poziomie. Otóż obecnie średnia cena kilograma masła w blokach to niespełna 8 zł. Do poziomu, w którym nastąpiłby państwowy wykup, masło musiało by jeszcze potanieć o 50 gr. A takiej ceny nie było w ostatnim roku. Według ankiet Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, które napływają z 99 zakładów – nadal najwyższą ceną za mleko otrzymują rolnicy na Podlasiu. Za raz za nimi plasują się producenci z Wielkopolski.

Ceny skupu mleka zł/l

woj. łódzkie -0,70
woj. dolnośląskie -0,72
woj. lubuskie -0, 79
woj. wielkopolskie -0,85
woj. podlaskie -0,86


POWIĄZANE

Wymierzenie kary za nieprzekazanie informacji o ilości skupowanego mleka będzie ...

3 lipca odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dai...

Zebranie Przedstawicieli SM MLEKPOL, 26 czerwca 2018 roku podsumowało działalnoś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę