" "
Agrolok_280518

Mlekovita: 20 mln na linię do produkcji miksów i margaryn

30 czerwca 2003

Mlekovita jest pierwszą w Polsce mleczarnią produkującą margaryny i miksy masła roślinnego oraz śmietankowego. 26 czerwca w siedzibie firmy w Wysokiem Mazowieckiem uroczyście uruchomiono zakład do produkcji tych tłuszczów 

Główna linia, wyprodukowana przez niemiecką firmę Schröder, warta jest 8 mln zł. Koszt całej inwestycji, której zainstalowanie zajęło Mlekovicie dwa lata - to blisko 20 mln zł. Montowały ją dwie białostockie firmy: Fadbet i Instal.

Mlekovita sfinansowała przedsięwzięcie głównie z własnych środków, a tylko część z kredytu bankowego. Zakład jest w stanie wyprodukować 80 ton produktów na dobę.

Największą jednak sztuką jest sprzedanie tej produkcji – mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej prezes mleczarni Dariusz Sapiński. – My jesteśmy w tej szczęśliwej sytuacji, że mamy własną sieć dystrybucji, którą wykorzystamy również do sprzedaży tłuszczów roślinnych. 

Prezes Mlekovity ambitnie zakłada, że w ciągu kilkunastu miesięcy jego firma opanuje ok. 10 proc. krajowego rynku margaryn i miksów. Produkty te trafią także za granicę - głównie na rynki wschodnie.

W Mlekovicie dobiegają również końca prace przy uruchomieniu kolejnej linii wytwarzania serów twardych typu Euroblok. Pozwoli to zwiększyć zdolności przetwórcze o ponad 300 tysięcy litrów mleka na dobę. Ta ostatnia inwestycja kosztować będzie 15 milionów złotych, ale w 40 proc. sfinansowana będzie ze środków funduszu SAPARD. 

Zapytany wczoraj przez dziennikarzy prezes Sapiński przyznał, że zarząd Mlekovity złożył ofertę przejęcia mleczarni w Zambrowie. O tej ostatniej głośno było ostatnio w mediach ze względu na jej przymiarki do fuzji z grajewskim Mlekpolem. Przeciwko połączeniu jednak ostro zaprotestowali pracownicy i dostawcy zambrowskiej mleczarni. Prezes Sapiński nie chciał wczoraj rozwijać tematu ewentualnej fuzji. Podkreślił jedynie, że nie zamierza kupować kota w worku i najpierw sprawdzi dokładnie sytuację potencjalnego partnera.

Mlekovita to jedna z największych spółdzielni mleczarskich w Polsce. Dziennie przetwarza 1,6 miliona litrów mleka. Swoje wyroby eksportuje do wielu państw świata. Ma certyfikaty dopuszczające wyroby na rynek Unii Europejskiej.


POWIĄZANE

Sektor mleczarski musi radzić sobie z rosnącą zmiennością cen produktów mleczars...

Protekcjonizmem i próbą wypchnięcia z rynku rosyjskiego nazwał białoruski minist...

Krajowa Ocena Masła i Mlecznych Produktów Wysokotłuszczowych 2018 odbyła się pod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę