Adama_AgilTrinity_15.08.2020

Niepopularna rezerwa mleczna ?

12 stycznia 2004

Zainteresowanie rezerwową kwotą mleczną wśród rolników jak na razie jest nie wielkie - informuje Agencja Rynku Rolnego. Pojawił się za to inny problem. Spora część wniosków, które do Agencji już trafiły jest niekompletna lub błędnie wypełniona. Rolnicy będą mieli tydzień na ich uzupełnienie i poprawienie.

Do rozdysponowania jest limit jednego miliona ton mleka. To nie dużo biorąc pod uwagę, że rolnicy wyrażali zainteresowanie zwiększeniem produkcji, aż 6 mln ton. Może to oznaczać, że przed oddziałami terenowymi Agencji Rynku Rolnego kolejki jeszcze zdążą się ustawić.

Bardzo wiele wniosków jest wypełnionych niepoprawnie lub nie posiada załączników I trudno się dziwić. Rolnicy do wniosku muszą dołączyć kilka zaświadczeń, a także biznes plan. Ma to być dowód, że rolnik faktycznie będzie inwestował w rozwój produkcji mleka, a przyznana mu dodatkowa kwota nie zmarnuje się.

Ubiegać się o limit z rezerwy krajowej mogą tylko ci rolnicy, którzy przez 12 miesięcy wyprodukowali przynajmniej 20 tys. kilogramów mleka. A taki wymóg spełnia zaledwie, co 5 rolnik. Jednak zdaniem specjalistów to dobry pomysł. – Najważniejszym zdaniem jakiemu musi sprostać polskie mleczarstwo przed akcesją jest poprawa konkurencji. – mówi Jadwiga Seremak-Bulge z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa.

A taką poprawę można uzyskać tylko poprzez koncentracje, która gwarantuje obniżenie kosztów produkcji. Dlatego o dodatkowe limity powinni dostawać duzi producenci, a nie mali i słabi. Agencja Rynku Rolnego poinformowała, że przyjmuje od rolników wnioski tylko na kwotę hurtową. Kwota bezpośrednia została już całkowicie rozdysponowana.


POWIĄZANE

Dziś konsumenci dbają o zdrowie i szukają jak najbardziej naturalnej żywności, s...

Dziś konsumenci dbają o zdrowie i szukają jak najbardziej naturalnej żywności, s...

Obecnie na światowym rynku mleka obserwujemy stopniową poprawę sytuacji po silny...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę