Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Nowelizacja ustawy o rynku mleka ma zwiększyć kwoty mleczne dla producentów hurtowych

20 lipca 2006

Zwiększenie limitów sprzedaży mleka do mleczarni dla producentów hurtowych ma umożliwić nowela ustawy dotyczącej regulacji rynku mleka i przetworów mlecznych. Debata nad zmianą tzw. kwot mlecznych odbyła się w środę w Sejmie.

Podczas drugiego czytania opracowanego w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi projektu noweli, kluby parlamentarne nie zgłosiły poprawek. Na wieczór zaplanowane jest głosowanie nad projektem.

Projekt jest "próbą" drugiej już w tym roku nowelizacji ustawy o organizacji rynku mleka. Pierwsza nowelizacja miała miejsce w lutym br.

Jak wyjaśnił poseł sprawozdawca Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Stec (SLD), nowelizacja podyktowana jest licznymi przekroczeniami przez hurtowych producentów mleka (tj. producentów sprzedających do mleczarni) kwot mlecznych.

Limity sprzedaży mleka do mleczarni przez producentów hurtowych oraz sprzedaży mleka innymi drogami przez rolników indywidualnych wprowadzają regulacje unijne, które obowiązują Polskę z tytułu uczestnictwa we wspólnej polityce rolnej ugrupowania.

Polska otrzymała na mocy Traktatu Akcesyjnego limit produkcji mleka w wysokości ok. 8,5 mld kg mleka w skali roku. Przekroczenia limitów przez państwa członkowskie wiążą się z koniecznością uiszczenia opłat wyrównawczych na rzecz unijnego budżetu.

Produkcja mleka w roku kwotowym 2005/2006 w Polsce wyniosła ok. 8,86 mld kg mleka i tym samym przekroczyła limit przydzielony przez UE o ok. 400 mln kg. Jednocześnie nie został wykorzystany limit sprzedaży mleka przez rolników indywidualnych, natomiast przekroczony został limit przypadający na dostawców hurtowych mleka.

Obecna nowela ma umożliwić zwiększenie kwot mlecznych przypadających na poszczególnych producentów hurtowych łącznie o ok. 80 tys. ton (80 mln kg) poprzez zabieg przesunięcia limitów niewykorzystanych przez rolników indywidualnych do producentów hurtowych. Zgodę na to musi wyrazić Komisja Europejska.

Przyjęcie nowelizacji oznacza, że ok. 34 tys. hurtowych dostawców mleka, którzy przekroczyli kwoty mleczne o minimum 5 tys. kg, nie będzie musiało płacić kar z tego tytułu. Aby uzyskać zwiększenie limitu, dostawcy będą musieli złożyć odpowiednie wnioski do Agencji Rynku Rolnego do końca września br.

Decyzję o dokładnej wysokości kar Agencja Rynku Rolnego ma podjąć do poniedziałku (24 lipca br.). Regulować je będzie odpowiednie rozporządzenie ministra rolnictwa. Jak wynika z treści debaty, kary mogą zostać obniżone z obecnego poziomu ok. 50 gr do ok. 30 gr za kg przekroczenia kwoty, jeśli Komisja Europejska wyrazi zgodę na zwiększenie limitów dla producentów hurtowych.


POWIĄZANE

Obecnie coraz częściej spotykamy się z oznaczeniami „bez GMO” lub „wolne od GMO”...

Nowe inwestycje umożliwią firmie poszerzenie asortymentu specjalistycznych produ...

„Bez GMO" lub „Wolne od GMO" - takie oznaczenia coraz częściej można zobaczyć na...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę