aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Po ile mleko?

13 sierpnia 2003

Polsce grozi nie wykorzystanie wynegocjowanych z Brukselą limitów produkcji mleka. Do tej pory do Agencji Rynku Rolnego wpłynęło zaledwie 40 tys. wniosków o przyznanie indywidualnych kwot produkcyjnych, podczas gdy do końca października powinno ich być 10 razy więcej.

Agencja Rynku Rolnego wnioski o przyznanie kwot mlecznych zbiera już od początku kwietnia. Jak na razie z mizernym skutkiem. Zamiast oczekiwanych 450 tys. wniosków do Agencji zgłosiło się zaledwie 40 tys. osób. Agencja ostrzega - jeżeli rolnik przez najbliższe 3 miesiące nie złoży takiego dokumentu to od kwietnia 2004 roku nie będzie mógł sprzedawać mleka. Także podmioty skupowe są zainteresowane, tym, aby wszyscy jego dostawcy uzyskali limity. Od rolnika, który limitu nie ma, mleczarnia nie będzie miała prawa kupić nawet litra mleka. 
 
Dlaczego więc rolnicy nie składają wniosków? Tego nie wie nikt. Choć zarówno mleczarnie jak i terenowe oddziały Agencji deklarują wszelką pomoc przy ich wypełnianiu. Czasu jest coraz mniej, a mobilizacji rolników przy składaniu wniosków nie sprzyjają trwające żniwa. Tymczasem, jeżeli będzie ich zbyt mało, Polska nie wykorzysta swojego limitu krajowego. 
 
W Kopenhadze podczas finiszu negocjacji z Unią Europejską sprawa polskiej kwoty mlecznej była jedną z największych przeszkód w zakończeniu rokowań. Ostatecznie wywalczyliśmy prawo do produkcji prawie 9 mln ton rocznie.


POWIĄZANE

Sekretariat Prezesa Zarządu ZPPM, Pana Marcina Hydzika,  przesyłał do Pierwszego...

- Polskie mleczarnie zaczynają już zmniejszać gramaturę opakowań - ich tarę - za...

W terminie 19-23 lutego 2024 r., członków Polskiej Izby Mleka tj.  Spółdzielczą ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę