FestiwalZupSwiata_250817
CTR_80917

Polski mleczny lider

23 września 2013
Największa polska spółdzielnia mleczarska – Mlekpol z Grajewa – jest także liderem w tej branży w całej Europie Środkowo-Wschodniej - podał NaszDziennik.pl.
Miejsce Mlekpolu wynika z rankingu 500 największych firm z Europy Środkowo-Wschodniej w 2012 roku, jaki opublikowała międzynarodowa firma analityczna Coface. Z racji wielkości naszego kraju i jego potencjału ponad 30 proc. wszystkich przedsiębiorstw z „500” to zakłady mające siedzibę w Polsce.

Część największych firm należy do sektora spożywczego, ale dominują oczywiście firmy z przemyłu paliwowego, energetycznego, motoryzacyjnego, handlowe (pierwsza dwójka to spółki paliwowe: PKN Orlen i węgierski MOL, a trzecia jest czeska Škoda, największy w naszym regionie producent samochodów).

W rankingu po raz kolejny znalazł się Mlekpol – na 235. miejscu – który okazał się największą firmą mleczarską w naszej części Europy. Spółdzielnia zawdzięcza ten sukces  przede wszystkim wzrostowi przychodów: w 2012 roku wyniosły one w przeliczeniu na unijną walutę 788 mln euro (ponad 3 mld zł), podczas gdy w 2011 roku przekraczały „tylko” 660 mln euro. Dzięki tak dobrym wynikom Mlekpol awansował w rankingu z 317. na 235. pozycję.

Spółdzielnia z Grajewa to rzeczywiście potentat, bo w skali roku kupuje ponad 1,4 mld litrów mleka – to już prawie 15 proc. całej produkcji w Polsce. Taką ilość zapewnia Mlekpolowi 13,5 tys. rolników, czyli przeciętnie z jednego gospodarstwa pochodzi ponad 100 tys. litrów surowca. Dla porównania, nasz zakład przerabia przez rok więcej mleka, niż produkują co roku takie kraje, jak Estonia, Łotwa, Grecja czy Słowacja, a niewiele mniej niż dostarczają do swoich mleczarni wszyscy węgierscy rolnicy.

Taką potęgę zbudowano głównie dzięki koncentracji produkcji, bo Mlekpol w poprzednich latach przyłączył szereg mniejszych spółdzielni mleczarskich, np. w Bydgodszczy, Radomiu i Gorzowie Wielkopolskim.

Edmund Borawski, prezes Mlekpolu, podkreśla, że spółdzielnia będzie umacniać swój potencjał, co wymaga sporych inwestycji.

W 2012 i 2013 roku na rozwój przedsiębiorstwa wydanych zostanie łącznie około 160 mln zł (80 mln rocznie). Dzięki temu można ciągle podnosić jakość produkcji nie tylko z myślą o polskich konsumentach, gdyż znaczna część przetworów mleczarskich trafia na zagraniczne rynki, nie tylko w państwach Unii Europejskiej.

POWIĄZANE

Podczas tegorocznej V edycji Festiwalu Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa w ...

V Ogólnopolski Festiwal Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa przyciągnął smako...

Na światowym rynku mleka utrzymuje się silna nierównowaga pomiędzy cenami tłuszc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę