Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Prezydent podpisał ustawę o rynku mleka

29 czerwca 2007
Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta. Nowela zakłada zniesienie regionalizacji w obrocie kwotami mlecznymi oraz zmianę zasad ich rozdysponowania.
Nowelizacja ustawy z 2004 roku została przygotowana w związku z przewidywaną od roku kwotowego 2007/2008 r. niską rezerwą krajowej kwoty mlecznej. Zaproponowano, by w związku z brakiem możliwości zwiększania produkcji mleka, znieść tzw. regionalizację w obrocie kwotami mlecznymi.

Dotychczas zbywanie niewykorzystanych limitów produkcji mleka było możliwe jedynie między rolnikami w obrębie tego samego województwa.

Resort rolnictwa informował podczas prac nad ustawą w Sejmie, że wykorzystanie kwot w poszczególnych województwach jest znaczące, a możliwość uzyskania dodatkowego limitu w następnym roku kwotowym (2007/2008) ograniczona, dlatego konieczne było zniesienie regionalizacji w obrocie kwot.

Według resortu rolnictwa, zniesienie regionalizacji w obrocie kwotami mlecznymi przyczyni się do większej koncentracji produkcji mleka. Obecnie są województwa (np. woj. podlaskie), w których rolnicy specjalizujący się w produkcji mleka nie mogą dokupić dodatkowych kwot i zwiększyć produkcji, zaś w innych (np. woj. podkarpackim, lubelskim, małopolskim i świętokrzyskim) kwoty te są niewykorzystywane.

Agencja Rynku Rolnego (ARR) podała w maju, że kwota mleczna dla dostawców hurtowych w okresie od 1 kwietnia 2006 r. do 31 marca 2007 r. została wykorzystana w ok. 98 proc., co oznacza, że rolnicy nie będą w tym roku płacili kar za przekroczenie limitu produkcji mleka.

Agencja wstępnie wyliczyła, na podstawie danych przekazywanych przez oddziały terenowe ARR, że w minionym roku kwotowym (1 kwietnia 2006 r.- 31 marca 2007 r.) mleczarnie skupiły 8 mld 97 mln litrów mleka. Oznacza to, że kwota mleczna przyznana Polsce została wykorzystana w 97,89 proc.

Według ARR, informacja ta jest istotna dla dostawców, którzy przekroczyli swoje indywidualne limity i zostały im potrącone zaliczki na poczet kar. Zgodnie z przepisami, podmioty skupujące (mleczarnie) zwrócą producentom mleka pobrane zaliczki.

W poprzednim roku kwotowym 2005/2006 produkcja mleka w Polsce była wyższa niż przyznany limit o 296 tys. ton. (3,4 proc.), co pociągnęło za sobą nałożenie przez KE kary w wysokości 64,4 mln euro. Kary dla rolników, którzy wyprodukowali mleko ponad limit, wyniosły 39 gr za litr.


POWIĄZANE

Żywność GMO postrzegana jest jako żywność szkodliwa i wywołująca skutki uboczne....

Zakłady mleczarskie monitorowane w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Infor...

Raport Smart Protein sfinansowany ze środków unijnych wiele mówi na temat kondyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę