Prezydent podpisał ustawę o rynku mleka

29 czerwca 2007
Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta. Nowela zakłada zniesienie regionalizacji w obrocie kwotami mlecznymi oraz zmianę zasad ich rozdysponowania.
Nowelizacja ustawy z 2004 roku została przygotowana w związku z przewidywaną od roku kwotowego 2007/2008 r. niską rezerwą krajowej kwoty mlecznej. Zaproponowano, by w związku z brakiem możliwości zwiększania produkcji mleka, znieść tzw. regionalizację w obrocie kwotami mlecznymi.

Dotychczas zbywanie niewykorzystanych limitów produkcji mleka było możliwe jedynie między rolnikami w obrębie tego samego województwa.

Resort rolnictwa informował podczas prac nad ustawą w Sejmie, że wykorzystanie kwot w poszczególnych województwach jest znaczące, a możliwość uzyskania dodatkowego limitu w następnym roku kwotowym (2007/2008) ograniczona, dlatego konieczne było zniesienie regionalizacji w obrocie kwot.

Według resortu rolnictwa, zniesienie regionalizacji w obrocie kwotami mlecznymi przyczyni się do większej koncentracji produkcji mleka. Obecnie są województwa (np. woj. podlaskie), w których rolnicy specjalizujący się w produkcji mleka nie mogą dokupić dodatkowych kwot i zwiększyć produkcji, zaś w innych (np. woj. podkarpackim, lubelskim, małopolskim i świętokrzyskim) kwoty te są niewykorzystywane.

Agencja Rynku Rolnego (ARR) podała w maju, że kwota mleczna dla dostawców hurtowych w okresie od 1 kwietnia 2006 r. do 31 marca 2007 r. została wykorzystana w ok. 98 proc., co oznacza, że rolnicy nie będą w tym roku płacili kar za przekroczenie limitu produkcji mleka.

Agencja wstępnie wyliczyła, na podstawie danych przekazywanych przez oddziały terenowe ARR, że w minionym roku kwotowym (1 kwietnia 2006 r.- 31 marca 2007 r.) mleczarnie skupiły 8 mld 97 mln litrów mleka. Oznacza to, że kwota mleczna przyznana Polsce została wykorzystana w 97,89 proc.

Według ARR, informacja ta jest istotna dla dostawców, którzy przekroczyli swoje indywidualne limity i zostały im potrącone zaliczki na poczet kar. Zgodnie z przepisami, podmioty skupujące (mleczarnie) zwrócą producentom mleka pobrane zaliczki.

W poprzednim roku kwotowym 2005/2006 produkcja mleka w Polsce była wyższa niż przyznany limit o 296 tys. ton. (3,4 proc.), co pociągnęło za sobą nałożenie przez KE kary w wysokości 64,4 mln euro. Kary dla rolników, którzy wyprodukowali mleko ponad limit, wyniosły 39 gr za litr.


POWIĄZANE

Jak rozwijać biznes w oparciu o sprawdzone maszyny • Gospodarstwo państwa Mizern...

Bardzo wysoka jakość, dobry smak, szeroki asortyment – to powody, dla których wa...

Stanowisko Związku Polskich Przetwórców Mleka w sprawie potencjalnych ograniczeń...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę