aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Producenci mleka 

22 października 2002

Hodowcy bydła mlecznego 24 września założyli Regionalny Kujawsko- Pomorski Związek Producentów Mleka. W najbliższych dniach związek zostanie zarejestrowany w sądzie.

Chcemy zająć się obroną rynku mleka, chronić i hodowców, i spółdzielnie mleczarskie – wyjaśnia Silvana Oczkowska, dzierżawca gospodarstwa rolnego w Zalesiu, członek grupy inicjatywnej. Związek chce wynegocjować wyższe ceny skupu mleka. Ale takie, żeby nie dobijały mleczarni – zastrzega Silvana Oczkowska. Współpraca z mleczarniami to nasz główny cel – dodaje Zbigniew Herzberg, prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Olszewce, także założyciel związku.

Teraz średnia cena litra mleka klasy ekstra w kraju wynosi 75 groszy. Na Kujawach i Pomorzu jest trochę wyższa –  79 gr (plus 7 gr dopłaty). A w krajach Unii Europejskiej hodowcy dostają 1,40 – 1,50 złotych za litr i narzekają, że produkcja im się nie opłaca –  mówią nasi producenci mleka.

Będziemy walczyć o podwyżkę cen skupu do 1,00 – 1,10 złotych za litr w klasie ekstra –  zapowiada S. Oczkowska. To na krótki czas wystarczy. W kolejnych latach cena powinna wzrosnąć do takiego poziomu, żebyśmy mogli konkurować z kolegami z Unii.

Związek ma już statut, a dokumenty konieczne do rejestracji zostały złożone w sądzie. Zainteresowanie związkiem jest bardzo duże –  twierdzi Zbigniew Herzberg. Życzliwe zainteresowanie wykazują nawet prezesi zakładów mleczarskich.

Rolnicy zainteresowani przystąpieniem do związku mogą się kontaktować z Silvaną Oczkowską, tel. 052 384 84 12.


POWIĄZANE

W terminie 19-23 lutego 2024 r., członków Polskiej Izby Mleka tj.  Spółdzielczą ...

W 100% gospodarstw dostarczających mleko na potrzeby produkcji produktów mleczny...

Podsumowanie 2023 roku w przemyśle mleczarskim Z danych trzech kwartałów 2023 r....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę