Producenci mleka 

22 października 2002

Hodowcy bydła mlecznego 24 września założyli Regionalny Kujawsko- Pomorski Związek Producentów Mleka. W najbliższych dniach związek zostanie zarejestrowany w sądzie.

Chcemy zająć się obroną rynku mleka, chronić i hodowców, i spółdzielnie mleczarskie – wyjaśnia Silvana Oczkowska, dzierżawca gospodarstwa rolnego w Zalesiu, członek grupy inicjatywnej. Związek chce wynegocjować wyższe ceny skupu mleka. Ale takie, żeby nie dobijały mleczarni – zastrzega Silvana Oczkowska. Współpraca z mleczarniami to nasz główny cel – dodaje Zbigniew Herzberg, prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Olszewce, także założyciel związku.

Teraz średnia cena litra mleka klasy ekstra w kraju wynosi 75 groszy. Na Kujawach i Pomorzu jest trochę wyższa –  79 gr (plus 7 gr dopłaty). A w krajach Unii Europejskiej hodowcy dostają 1,40 – 1,50 złotych za litr i narzekają, że produkcja im się nie opłaca –  mówią nasi producenci mleka.

Będziemy walczyć o podwyżkę cen skupu do 1,00 – 1,10 złotych za litr w klasie ekstra –  zapowiada S. Oczkowska. To na krótki czas wystarczy. W kolejnych latach cena powinna wzrosnąć do takiego poziomu, żebyśmy mogli konkurować z kolegami z Unii.

Związek ma już statut, a dokumenty konieczne do rejestracji zostały złożone w sądzie. Zainteresowanie związkiem jest bardzo duże –  twierdzi Zbigniew Herzberg. Życzliwe zainteresowanie wykazują nawet prezesi zakładów mleczarskich.

Rolnicy zainteresowani przystąpieniem do związku mogą się kontaktować z Silvaną Oczkowską, tel. 052 384 84 12.


POWIĄZANE

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w grudniu 2018 r. wyniosł...

Mlekpol znalazł się na wysokim 4 miejscu na liście regionalnej rankingu Forbesa ...

We wtorek odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global D...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę