Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Producenci mleka żądają podwyżek

29 października 2004

Rolnicy - producenci mleka coraz częściej wymuszają na swoich spółdzielniach podwyżki cen mleka w skupie. Twierdzą, że mleczarniom powodzi się coraz lepiej, a oni mają coraz wyższe koszty produkcji.

Jednak poprawa kondycji dotyczy przede wszystkim spółdzielni eksportujących. Mleczarniom produkującym tylko na nasz rynek nie wiedzie się już jednak tak dobrze.

Jeżeli rolnicy będą nadal żądali podwyżek, niektóre spółdzielnie mogą zbankrutować - ostrzegają szefowie firm mleczarskich. W Toruńskiej Spółdzielni Mleczarskiej średnia cena mleka w skupie wzrosła w ciągu roku o ponad 20%. Jednak rolnicy chcą dalszych podwyżek. Póki co, spółdzielnia w Toruniu tylko niektórym producentom może płacić złotówkę za litr mleka. Średnia to jednak tylko 85 gr.

Tymczasem toruńska spółdzielnia w ciągu roku podniosła ceny za swoje wyroby tylko o kilka procent. W spółdzielni twierdzą, że większych podwyżek nasz rynek nie zaakceptuje. Natomiast ceny mleka w skupie zostały w Toruniu podwyższone w tym roku już trzykrotnie. Następna podwyżka w listopadzie. TSM produkuje galanterię mleczarską tylko na polski rynek. Tak więc wzrost dochodów dzięki eksportowi nie jest możliwy.


POWIĄZANE

13 września hodowcy bydła mlecznego i osoby związane z branżą spotkali się w Gos...

Ruszyła kampania promująca świeże mleko z Piątnicy OSM Piątnica powraca z kampan...

31 sierpnia 2023 roku wygasają certyfikaty rejestracji zakłado mleczarskich w Ch...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę