CTR_80917

Rezerwa dla rolników

19 maja 2006

Jest szansa na większe kwoty mleczne. Unia Europejska uruchomiła rezerwę restrukturyzacyjną kwot. Ale o dodatkowe limity można się starać tylko do końca miesiąca. Problem zbyt małych limitów produkcji mleka dotyka rolników zwłaszcza w naszym województwie.

Podlaskim rolnikom brakuje już ponad 60 tysięcy kilogramów limitu. Za nadprodukcje od każdego litra mleka płacą kary. Kary UE liczy na podstawie tłuszczu w wyprodukowanym mleku.

Każdy rolnik, który spełni trzy warunki może się starać o tyle kwoty, ile mu zabrakło z tzw. rezerwy restrukturyzacyjnej. Gospodarz musi udowodnić, że przekroczył swój limit produkcji co najmniej o 5 tysięcy kilogramów, ma kwotę mniejszą niż 800 tysięcy ton i nigdy wcześniej nie dostał kwoty z żadnej rezerwy.

Rezerwa kwoty mlecznej dla Polski zagwarantowana była w Traktacie Akcesyjnym, ale UE postawiła warunek, że możemy się o nią ubiegać dopiero kiedy rozliczymy się z kwot już przydzielonych.

Już co czwarty podlaski producent mleka złożył wniosek o kwotę z tej rezerwy. Rezerwa wynosi 416 milionów kilogramów i będzie podzielona między wszystkich polskich rolników, którzy się o nią starają.


POWIĄZANE

Począwszy od 21 listopada 2017 roku polskie produkty mleczarskie będą oferowane,...

Od końca września br. obserwowany jest powolny spadek cen masła w kraju i na ryn...

Jedząc kanapkę z kremowymi serami topionymi, konsumenci coraz częściej zastanawi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę