Rolnikom się nie spieszy z modernizacją.

13 października 2004

Wielu producentów mleka, którym przyznano okres przejściowy na dostosowanie do wymogów unijnych, nie spieszy się z modernizacją. Część z nich w ogóle nie zamierza jej przeprowadzić.

Na początku maja br. w Kujawsko-Pomorskiem prawie co trzeci producent mleka miał okres przejściowy. - W niektórych powiatach rolnicy nie spieszą się z modernizacją - mówi Alina Sokołowicz z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego w Bydgoszczy. - Tak jest na przykład w powiecie grudziądzkim, gdzie istnieje mleczarnia, która też ma okres przejściowy. Rolnicy mają odbiorcę mleka, więc się nie spieszą.

- Spośród około 500 dostawców atesty posiada około 150 - mówi Mariusz Figalski , lekarz powiatowy z Grudziądza. - W maju atesty miało 50 producentów mleka.

W Kujawsko-Pomorskiem certyfikatów nie posiada wciąż około 20 proc. producentów mleka.

Zdaniem Alinyłowicz każdy z rolników musi mieć jednak świadomość, że coraz więcej mleczarni spełnia wymogi unijne i lista zakładów z okresem przejściowym jest coraz krótsza. Część gospodarzy wie, że nie poradzi sobie z modernizacją. W powiecie aleksandrowskim kilku zrezygnowało z okresu przejściowego.

Z kolei w powiecie wąbrzeskim niektórzy właściciele małych stad zamierzają wykorzystać czas na dostosowanie i do 2006 roku będą oddawać mleko, a potem zaprzestaną produkcji. Do modernizacji nawet nie przystąpią.

Wiele też zależy od mleczarni. W Kujawskiej Spółdzielni Mleczarskiej we Włocławku ci, którzy chcą zmodernizować gospodarstwo mogą liczyć na środki z funduszu wzajemnej pomocy. - Cieszy się on ogromnym powodzeniem - twierdzi Bolesław Gumowski, prezes włocławskiej spółdzielni. - Pomoc rolnikom jest też w naszym interesie, bo możemy skupować tylko mleko z gospodarstw spełniających unijne wymogi.


POWIĄZANE

Tyski producent serków topionych kolejny raz został finalistą największego konku...

Polskie Centrum Badań i Certyfikacji nagrodziło przedsiębiorstwa zaangażowane w ...

Symbol produkcji mleka w USA, firma Dean Foods złożyła wniosek o ochronę przed b...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę