Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

Rolnikom się nie spieszy z modernizacją.

13 października 2004

Wielu producentów mleka, którym przyznano okres przejściowy na dostosowanie do wymogów unijnych, nie spieszy się z modernizacją. Część z nich w ogóle nie zamierza jej przeprowadzić.

Na początku maja br. w Kujawsko-Pomorskiem prawie co trzeci producent mleka miał okres przejściowy. - W niektórych powiatach rolnicy nie spieszą się z modernizacją - mówi Alina Sokołowicz z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego w Bydgoszczy. - Tak jest na przykład w powiecie grudziądzkim, gdzie istnieje mleczarnia, która też ma okres przejściowy. Rolnicy mają odbiorcę mleka, więc się nie spieszą.

- Spośród około 500 dostawców atesty posiada około 150 - mówi Mariusz Figalski , lekarz powiatowy z Grudziądza. - W maju atesty miało 50 producentów mleka.

W Kujawsko-Pomorskiem certyfikatów nie posiada wciąż około 20 proc. producentów mleka.

Zdaniem Alinyłowicz każdy z rolników musi mieć jednak świadomość, że coraz więcej mleczarni spełnia wymogi unijne i lista zakładów z okresem przejściowym jest coraz krótsza. Część gospodarzy wie, że nie poradzi sobie z modernizacją. W powiecie aleksandrowskim kilku zrezygnowało z okresu przejściowego.

Z kolei w powiecie wąbrzeskim niektórzy właściciele małych stad zamierzają wykorzystać czas na dostosowanie i do 2006 roku będą oddawać mleko, a potem zaprzestaną produkcji. Do modernizacji nawet nie przystąpią.

Wiele też zależy od mleczarni. W Kujawskiej Spółdzielni Mleczarskiej we Włocławku ci, którzy chcą zmodernizować gospodarstwo mogą liczyć na środki z funduszu wzajemnej pomocy. - Cieszy się on ogromnym powodzeniem - twierdzi Bolesław Gumowski, prezes włocławskiej spółdzielni. - Pomoc rolnikom jest też w naszym interesie, bo możemy skupować tylko mleko z gospodarstw spełniających unijne wymogi.


POWIĄZANE

Mleczarnia Turek jest znanym i cenionym w całej Polsce producentem serów. Będąc ...

Od początku roku Grupa Polmlek promuje produkty certyfikowane znakiem europejski...

Mlekpol (SM) został sponsorem 6. edycji programu „Masterchef Junior”, którego em...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę