Adama_Spyrale_1-31.05.21

Rozmowy o mleczarstwie

26 marca 2003

1.20 - tyle po przeliczeniu z euro dostaje europejski rolnik za litr mleka. 50 groszy, tyle polski rolnik. Różnica cen to jeden z największych problemów mleczarstwa przed integracją. We wtorek w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach spotkali się hodowcy, przedsiębiorcy i naukowcy, by porozmawiać o Unii, mleczarstwie i konkurencji na rynkach.

Tadeusz Stasiak – rolnik z Kunowa niedaleko Stargardu – zainwestował w hodowlę bydła mlecznego kilka lat temu. Zawarł umowę z mleczarnią. Aby sprostać wymogom jakościowym odbiorcy, a tym samym Unii, kupił 400-litrowy schładzalnik do mleka. Wydatek 150 tysięcy złotych. Przy obecnych cenach trudno je będzie odzyskać. Niewiadomą są również dopłaty. Zależeć będą od możliwości budżetu państwa. A to jest podstawowy warunek dalszych inwestycji w tej dziedzinie rolnictwa, uważanej za najlepiej przygotowaną do integracji.

Mleczarstwo a Unia - obawy i nadzieje. Podczas spotkania pod tym hasłem w Barzkowicach mówiono więcej o problemach, choć nie ukrywano, że to właśnie mleczarstwo daje największe szanse na rozwój rolnictwa w Zachodniopomorskiem. Tym bardziej, że wynegocjowane w Kopenhadze kwoty produkcji mleka są wyższe, niż obecna produkcja. W Barzkowicach rolnicy i przetwórcy zaprezentowali również swoje produkty, które mogą być naszym towarem eksportowym.


POWIĄZANE

Sertop Sp. z o.o. została laureatem XXXIX certyfikacji Ogólnopolskiego Programu ...

Grupa MLEKOVITA jako lider branży w Europie Środkowo-Wschodniej nie zwalnia temp...

Modyfikacja świadectwa weterynaryjnego niezbędnego do wwozu włoskich serów na te...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę