SAPARD limitowany

17 lipca 2003

Największe polskie mleczarnie żądają zwiększenia górnego limitu pomocy otrzymywanej w ramach programu SAPARD. Ich zdaniem obecna maksymalna kwota, jaką teraz mogą otrzymać na modernizację firmy, jest zbyt niska, aby można było myśleć o poważnych inwestycjach.

Spółdzielnia mleczarska "Mlekowita" z Wysokiego Mazowieckiego jest drugim co do wielkości przetwórcą mleka w Polsce. W ostatnich latach mleczarnia ta na inwestycje wydała kilkadziesiąt milionów złotych. Z początkiem lipca ruszyła nowa fabryka produkująca margaryny, masło i miksy maślane. Jej koszt przekroczył 20 mln. złotych. Oddano też do użytku nową linię do produkcji serów dojrzewających, co kosztowało 15 mln. złotych. Jak widać stworzenie firmy spełniającej wszystkie unijne standardy jest bardzo kosztowne. Unia europejska popiera takie inwestycje i w ramach programu SAPARD zwraca część poniesionych kosztów. Niestety każda mleczarnia bez względu na to czy mała, czy duża nie może dostać więcej niż 6,5 mln. zł. 

Dla nas, przy naszej skali produkcji to jest stanowczo za mało. Uważam, że dla dużych, dobrze zorganizowanych firm, które mają stanąć do silnej konkurencji, silniejszej niż dotychczas, te środki powinny być bez ograniczeń – stwierdził Dariusz Sapiński - prezes OSM "Mlekowita"

Zdaniem mleczarzy problem ten można rozwiązać w jeszcze jeden prosty sposób. Na przykład nie limitowanie górnego pułapu, tylko powiązanie go z ilością skupowanego mleka, czy wartością sprzedaży – powiedział Waldemar Broś z Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich. Administrująca SAPARD-em Agencja nie wyklucza zmian w zasadach przyznawania unijnej pomocy, ale wciąż nie wiadomo, kiedy miały by one nastąpić.

Planowane są zmiany co do wysokości tych limitów, jednak w chwili obecnej zwiększany jest poziom pomocy do 50% – oświadczył Maciej Szyc z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do tej pory mleczarze zgłosili 151 wniosków o przyznanie pomocy w ramach programu SAPARD na kwotę 110 mln. złotych. Jak na razie pięciu firmom wypłacono 1,7 mln złotych.


POWIĄZANE

Powodów, by sięgać po polskie produkty mleczne jest wiele – mówi Justyna Żulewsk...

Na początku stycznia wystartowała kontynuacja ogólnopolskiego programu promocyjn...

fot.Pasmo górskie Kilimandżaro z jego najwyższym szczytem Kibo (5.895 m.n.p.m.) ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę