aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Spotkanie z Krajowym Związkiem Spółdzielni Mleczarskich.

23 czerwca 2006

Andrzej Lepper, wicepremier i minister rolnictwa i rozwoju wsi był wczoraj gościem Rady Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich. W plenarnym posiedzeniu Rady uczestniczyli Prezesi Spółdzielni Mleczarskich oraz rolnicy dostawcy mleka wchodzący w skład Rady.

Omawiano bieżącą sytuację w skupie i przetwórstwie mleka, opłacalność eksportu przetworów mleczarskich, wykorzystanie środków krajowych i unijnych na promocję artykułów mleczarskich.

Szczególną uwagę zwrócono na przekroczenie krajowej kwoty mlecznej przeznaczonej dla dostawców hurtowych i wysokości opłat, jakie będą zobowiązani zapłacić producenci mleka.

Andrzej Lepper zapewnił, że resort podejmie wszelkie możliwe działania w celu zminimalizowania skutków finansowych, jakie wiążą się z koniecznością uiszczenia przez producentów mleka opłat za przekroczenie posiadanych kwot mlecznych. Poinformował uczestników spotkania o przeprowadzonych rozmowach i pozytywnym nastawieniu komisarz Mariann Fischer Boel do wniosku Polski o dokonanie konwersji niewykorzystanej kwoty sprzedaży bezpośredniej na kwotę sprzedaży hurtowej. - Aktualnie w Komisji trwają pracę nad przygotowaniem projektu odpowiedniego aktu prawnego – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Mleczarze zgłosili problemy dotyczące zasad przyznawania kwot mlecznych z krajowej rezerwy i grup producentów, którzy nie kwalifikują się, aby te kwoty otrzymać. Przedstawiono również problem dużej grupy producentów, którzy nie przekroczyli wymaganego progu 5 tys. kg, uprawniającego do ubiegania się o kwoty z krajowej rezerwy.

Wicepremier zadeklarował współpracę w tym zakresie, w celu wypracowania najkorzystniejszych dla rolników rozwiązań. Podkreślił również, że rolnicy decydujący się na rozwijanie produkcji mleka muszą brać pod uwagę aktualną sytuację na tym rynku i realne możliwości powiększenia posiadanych kwot mlecznych.

W podsumowaniu Minister wyraził duże uznanie dla sektora mleczarskiego, w którym w ostatnim okresie dokonały się pozytywne zmiany w zakresie struktury, modernizacji i dostosowań do wymagań UE. Podkreślił, że sektor powinien utrzymać osiągnięte tempo rozwoju w celu efektywnego konkurowania na rynkach zagranicznych.


POWIĄZANE

Sekretariat Prezesa Zarządu ZPPM, Pana Marcina Hydzika,  przesyłał do Pierwszego...

- Polskie mleczarnie zaczynają już zmniejszać gramaturę opakowań - ich tarę - za...

W terminie 19-23 lutego 2024 r., członków Polskiej Izby Mleka tj.  Spółdzielczą ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę