aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Średnia cena skupu mleka w I kwartale 2005

3 stycznia 2005

W 2005 roku cena mleka będzie nieco wyższa niż obecnie i ukształtuje się w marcu 2005 roku na poziomie 95-99 zł/hl, a w czerwcu - 92-97 zł/hl - prognozuje zespół ekspertów współpracujących z Agencją Rynku Rolnego.

"Pogłębiający się sezonowy spadek podaży mleka oraz dobra koniunktura na rynku mleka w 2004 r. wpływa aktualnie na dalszy sukcesywny wzrost jego cen skupu" - napisała Agencja w prognozie.

W listopadzie br. (wg danych GUS) średnia cena mleka w skupie wyniosła 95,77 zł/hl i była o 3,7 proc. wyższa niż w październiku oraz o blisko 24 proc. wyższa niż przed rokiem. W miesiącach styczeń-listopad br. przeciętnie za mleko surowe płacono o 21 proc. więcej niż w porównywalnym okresie 2003 r.

Na poziom cen mleka wpływa wielkość pogłowia krów i produkcja mleka. W końcu czerwca 2004 r. odnotowano dalszy spadek pogłowia krów mlecznych. Pogłowie krów (wg GUS) wyniosło 2,8 mln szt. i było niższe o 101 tys. szt., tj. o 3,5 proc. niższe w stosunku do 2003 roku.

Eksperci uważają, że w 2005 r. może wystąpić dalsze ograniczenie liczebności pogłowia krów w związku ze wzrostem wymagań ze strony służb weterynaryjnych. Jednocześnie kontynuowany będzie proces restrukturyzacji i koncentracji produkcji mleka.

Pomimo stopniowego spadku liczebności krów ocenia się, że w 2004 r. i 2005 r. na skutek zwiększającej się wydajności mlecznej (dalsza wymiana materiału genetycznego) produkcja mleka surowego prawdopodobnie utrzyma się na poziomie zbliżonym do notowanego w 2003 r., tj. ok. 11,5 mld l.

W wyniku poprawy warunków ekonomicznych produkcji mleka w 2004 r. notuje się zwiększone dostawy mleka surowego do skupu. Według danych GUS, skup surowca w listopadzie 2004 r. ukształtował się na poziomie 570 mln l i był o ponad 10 proc. wyższy niż przed rokiem.

W styczniu-listopadzie 2004 r. łączny skup mleka wyniósł ok. 7 mld l i był o ponad 6 proc. większy od jego relatywnie wysokiego poziomu w porównywalnym okresie ubiegłego roku.

Według ocen ekspertów Instytutu Ekonomiki, Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w całym 2004 r. skup mleka surowego może osiągnąć poziom ok. 7,7 mld l, a w 2005 r. może wzrosnąć do ok. 8,2 mld l.


POWIĄZANE

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii "Lowe Krowe"! Poprzednie edycje...

Sekretariat Prezesa Zarządu ZPPM, Pana Marcina Hydzika,  przesyłał do Pierwszego...

- Polskie mleczarnie zaczynają już zmniejszać gramaturę opakowań - ich tarę - za...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę