Advertisement

Średnia cena skupu mleka w I kwartale 2005

3 stycznia 2005

W 2005 roku cena mleka będzie nieco wyższa niż obecnie i ukształtuje się w marcu 2005 roku na poziomie 95-99 zł/hl, a w czerwcu - 92-97 zł/hl - prognozuje zespół ekspertów współpracujących z Agencją Rynku Rolnego.

"Pogłębiający się sezonowy spadek podaży mleka oraz dobra koniunktura na rynku mleka w 2004 r. wpływa aktualnie na dalszy sukcesywny wzrost jego cen skupu" - napisała Agencja w prognozie.

W listopadzie br. (wg danych GUS) średnia cena mleka w skupie wyniosła 95,77 zł/hl i była o 3,7 proc. wyższa niż w październiku oraz o blisko 24 proc. wyższa niż przed rokiem. W miesiącach styczeń-listopad br. przeciętnie za mleko surowe płacono o 21 proc. więcej niż w porównywalnym okresie 2003 r.

Na poziom cen mleka wpływa wielkość pogłowia krów i produkcja mleka. W końcu czerwca 2004 r. odnotowano dalszy spadek pogłowia krów mlecznych. Pogłowie krów (wg GUS) wyniosło 2,8 mln szt. i było niższe o 101 tys. szt., tj. o 3,5 proc. niższe w stosunku do 2003 roku.

Eksperci uważają, że w 2005 r. może wystąpić dalsze ograniczenie liczebności pogłowia krów w związku ze wzrostem wymagań ze strony służb weterynaryjnych. Jednocześnie kontynuowany będzie proces restrukturyzacji i koncentracji produkcji mleka.

Pomimo stopniowego spadku liczebności krów ocenia się, że w 2004 r. i 2005 r. na skutek zwiększającej się wydajności mlecznej (dalsza wymiana materiału genetycznego) produkcja mleka surowego prawdopodobnie utrzyma się na poziomie zbliżonym do notowanego w 2003 r., tj. ok. 11,5 mld l.

W wyniku poprawy warunków ekonomicznych produkcji mleka w 2004 r. notuje się zwiększone dostawy mleka surowego do skupu. Według danych GUS, skup surowca w listopadzie 2004 r. ukształtował się na poziomie 570 mln l i był o ponad 10 proc. wyższy niż przed rokiem.

W styczniu-listopadzie 2004 r. łączny skup mleka wyniósł ok. 7 mld l i był o ponad 6 proc. większy od jego relatywnie wysokiego poziomu w porównywalnym okresie ubiegłego roku.

Według ocen ekspertów Instytutu Ekonomiki, Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w całym 2004 r. skup mleka surowego może osiągnąć poziom ok. 7,7 mld l, a w 2005 r. może wzrosnąć do ok. 8,2 mld l.


POWIĄZANE

W tym roku, w ramach XXIV atestacji żywności w Programie „Doceń polskie”, certyf...

Dyrekcja Generalna Zdrowia i Ochrony Konsumentów, Komisji Europejskiej po przepr...

Od połowy maja, przez miesiąc hasłem „Pełne mleko energii” producent łaciatego a...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę