Szanse mleczarstwa

28 października 2003

W Rajgrodzie spotkali się prezesi spółdzielni mleczarskich z Polski, teoretycy zajmujący się spółdzielczością mleczarską oraz członkowie zagranicznych mleczarni. Ogólnopolskie Forum "Polska Spółdzielczość Mleczarska w Unii Europejskiej” trwało trzy dni, od piątku do niedzieli.

Mieczysław Sudnik, główny inicjator spotkania i ekspert w dziedzinie spółdzielczości mleczarskiej przekonywał, że formuła spółdzielni sprawdza się w Polsce i sprawdzi na rynku europejskim. Zaznaczył jednak, że przd spółdzielczością stoi wiele wyzwań. Sudnik podreślał tu siłę członków spółdzielni rozumiejących wagę współwłasności i wspierających zakład. 
Alan Gilis, były prezes Irlanadzkiej Izby Rolniczej, producent i dostawca mleka stwierdził, że jego roczny wkład w spółdzielnię wynosi 10 tys euro. Mówił o zasadach funkcjonowania spółdzielczości w Irlandii wywołując wiele pytań z sali. 
Mleczarnie, by wejść na rynek unijny, muszą spełniać wiele wymogów. Prof. Andrzej Babuchowski z Uniwerystetu Warmińsko-Mazurskiego, doradca prezesa ARiMR wyjaśnił, że 48 polskich zakładów spełnia wszelkie wymagania unijne. W kategorii B1 (uwzględniającej takie, które powinny spełnić wymagania) jest 177, 30 zakładów zaś poprosiło o przedłużenie okresu dostwawczego. 

Zostanie ok. 141 zakładów, lecz nikt nie ma prawa spekulować, że nie zdażą się dostosować. Krańcowa grupa 82 zakładów, w tym 27 spółdzielni mleczarskich z dniem 1 maja 2004 musi zamknąć produkcję, nie spełniając wymagań głównie w zakresie produkcji bezpiecznej żywności. Jest też grupa B 2, środkowa - 112 zakładów, ma okres dostosowawczy do 31 grudnia 2006 – mówił. 
Mleczarze i teoretycy zaznaczali, że koncentracja zakładów mleczarskich jest nieuchronna, co przedstawiono na przykładzie grajewskiego "Mlekpolu”, który goście mieli też okazję zwiedzić.


POWIĄZANE

Spożywając zalecaną ilość mleka i jego przetworów, możemy całkowicie zaspokoić z...

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych sprawdziła jakość handlo...

Monitoring obecności antybiotyków w mleku to jeden z podstawowych elementów zape...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę