Szanse mleczarstwa

28 października 2003

W Rajgrodzie spotkali się prezesi spółdzielni mleczarskich z Polski, teoretycy zajmujący się spółdzielczością mleczarską oraz członkowie zagranicznych mleczarni. Ogólnopolskie Forum "Polska Spółdzielczość Mleczarska w Unii Europejskiej” trwało trzy dni, od piątku do niedzieli.

Mieczysław Sudnik, główny inicjator spotkania i ekspert w dziedzinie spółdzielczości mleczarskiej przekonywał, że formuła spółdzielni sprawdza się w Polsce i sprawdzi na rynku europejskim. Zaznaczył jednak, że przd spółdzielczością stoi wiele wyzwań. Sudnik podreślał tu siłę członków spółdzielni rozumiejących wagę współwłasności i wspierających zakład. 
Alan Gilis, były prezes Irlanadzkiej Izby Rolniczej, producent i dostawca mleka stwierdził, że jego roczny wkład w spółdzielnię wynosi 10 tys euro. Mówił o zasadach funkcjonowania spółdzielczości w Irlandii wywołując wiele pytań z sali. 
Mleczarnie, by wejść na rynek unijny, muszą spełniać wiele wymogów. Prof. Andrzej Babuchowski z Uniwerystetu Warmińsko-Mazurskiego, doradca prezesa ARiMR wyjaśnił, że 48 polskich zakładów spełnia wszelkie wymagania unijne. W kategorii B1 (uwzględniającej takie, które powinny spełnić wymagania) jest 177, 30 zakładów zaś poprosiło o przedłużenie okresu dostwawczego. 

Zostanie ok. 141 zakładów, lecz nikt nie ma prawa spekulować, że nie zdażą się dostosować. Krańcowa grupa 82 zakładów, w tym 27 spółdzielni mleczarskich z dniem 1 maja 2004 musi zamknąć produkcję, nie spełniając wymagań głównie w zakresie produkcji bezpiecznej żywności. Jest też grupa B 2, środkowa - 112 zakładów, ma okres dostosowawczy do 31 grudnia 2006 – mówił. 
Mleczarze i teoretycy zaznaczali, że koncentracja zakładów mleczarskich jest nieuchronna, co przedstawiono na przykładzie grajewskiego "Mlekpolu”, który goście mieli też okazję zwiedzić.


POWIĄZANE

Czy Valio zmieni szatę graficzną jogurtów typu tureckiego po krytycznych komenta...

Grupa Mlekovita dziękuje za wszystkie nominacje do #GaszynChallenge – firma otrz...

W pierwszych czterech miesiącach br. przychody z eksportu produktów mlecznych uz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę