Tańsze mleko

29 grudnia 2004

Największe krajowe spółdzielnie mleczarskie obniżają od początku roku ceny mleka płacone swoim dostawcom. Wszystkiemu winna jest silna pozycja złotówki w stosunku do dolara i euro. Eksport, dzięki któremu mleko drożało po 1 maja jest coraz mniej opłacalny.

Mlekovita Wysokie Mazowieckie po wejściu do Unii podwoiła swój eksport do jej państw. Nadspodziewanie dobra była też koniunktura na rynkach Azji i Afryki. Dzięki temu jeszcze jesienią mleko zdrożało dwukrotnie. Teraz, gdy złotówka jest najsilniejszą od wielu miesięcy, nadszedł moment na korektę cen surowca.

Najwyższą cenę wśród podlaskich mleczarni płaci Piątnica. W listopadzie średnia wypłacona cena wynosiła 1,30 zł, a to oznacza że najlepsi producenci dostali dużo więcej. Niewiele mniej płacą spółdzielnie z Grajewa, Wysokiego Mazowieckiego czy Sokółki. Dla wszystkim kolejną barierą jest wstrzymanie eksportu do Rosji.

Na liście zakładów, które jako pierwsze miałyby wznowić eksport do Rosji wymienia się trzy podlaskie mleczarnie z Wysokiego Mazowieckiego, Siemiatycz i Grajewa. Ta ostatnia spółdzielnia ubiega się również o prawo do eksportu dla zakładu w Mrągowie. Te informacje publikowane są w prasie, zaś do mleczarni nadal nie dotarło oficjalne stanowisko Głównego Lekarza Weterynarii, od kiedy możliwy będzie eksport na wschód.


POWIĄZANE

Powodów, by sięgać po polskie produkty mleczne jest wiele – mówi Justyna Żulewsk...

Na początku stycznia wystartowała kontynuacja ogólnopolskiego programu promocyjn...

fot.Pasmo górskie Kilimandżaro z jego najwyższym szczytem Kibo (5.895 m.n.p.m.) ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę