Adama_poleposition_15.03_30.04

Większe kwoty mleczne - dla kogo?

15 maja 2006

Podstawą podjęcia przez Komisję Europejską decyzji o uruchomieniu rezerwy restrukturyzacyjnej dla Polski była pozytywna ocena raportu nt. restrukturyzacji polskiego sektora mleczarskiego w latach 2000 – 2005 przedłożonego Komisji Europejskiej przez resort rolnictwa w grudniu 2005 r. - informuje ministerstwo rolnictwa.

W raporcie wykazano spadek zużycia mleka w gospodarstwach na rzecz zwiększenia ilości mleka i przetworów mlecznych wprowadzonych do obrotu rynkowego - to właśnie, zdaniem resortu, stanowiło warunek uwolnienia rezerwy.

Uzyskanie przez Polskę rezerwy restrukturyzacyjnej w pełnej wysokości i przeznaczenie jej w całości na krajową rezerwę przeznaczoną dla dostawców hurtowych oznacza, że krajowa rezerwa, która będzie określona w drodze rozporządzenia przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi po dokonaniu przez Agencję Rynku Rolnego rozliczenia poprzedniego roku kwotowego (2005/2006), obejmie dodatkowo 416 126 ton.

Z początkiem kwietnia weszła w życie ustawa o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych (Dz. U. Nr 50, poz. 363) wprowadzająca preferencyjne warunki ubiegania się przez dostawców hurtowych o przyznanie dodatkowych ilości referencyjnych z krajowej rezerwy, dostawcom hurtowym, którzy w roku kwotowym 2005/2006:
• spełniając warunki otrzymania dodatkowych ilości referencyjnych z krajowej rezerwy nie otrzymali tych ilości w związku z rozdysponowaniem tej rezerwy,
• w terminie do dnia 31 maja 2006 r. złożą wniosek w sprawie przyznania indywidualnej ilości referencyjnej z krajowej rezerwy przeznaczonej dla dostawców hurtowych,
• w roku kwotowym 2005/2006 byli właścicielami indywidualnej ilości referencyjnej w wysokości nieprzekraczającej 800 000 kg,
mają prawo ubiegania się o przyznanie dodatkowych ilości referencyjnych z krajowej rezerwy przeznaczonej dla dostawców hurtowych na zasadach preferencyjnych w bieżącym roku kwotowym (2006/2007), tzn. iż złożone przez tych dostawców wnioski będą rozpatrywane w pierwszej kolejności.

Oznacza to, że dostawcy hurtowi, którzy w roku kwotowym 2005/2006 przekroczyli swoje indywidualne ilości referencyjne i z tego tytułu wpłacali zaliczki w wysokości 20 groszy za każdy kilogram mleka wprowadzony do obrotu ponad przysługujący im limit mleczny, dzięki uzyskaniu przez Polskę rezerwy restrukturyzacyjnej oraz wprowadzeniu ustawowych, preferencyjnych warunków ubiegania się o przyznanie dodatkowych ilości z krajowej rezerwy w roku kwotowym 2006/2007, mają możliwość uzyskania na przyszłe lata kwotowe, w pierwszej kolejności, dodatkowe ilości referencyjne z krajowej rezerwy.

 


POWIĄZANE

Zakłady mleczarskie monitorowane w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Infor...

Polska Izba Mleka ruszyła z akcją #WspieramyPolskieMleczarstwo, która jest sfina...

Jak podaje UOKiK koncentracja będzie polegać na połączeniu Spółdzielni Mleczarsk...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę