Większe kwoty mleczne - dla kogo?

15 maja 2006

Podstawą podjęcia przez Komisję Europejską decyzji o uruchomieniu rezerwy restrukturyzacyjnej dla Polski była pozytywna ocena raportu nt. restrukturyzacji polskiego sektora mleczarskiego w latach 2000 – 2005 przedłożonego Komisji Europejskiej przez resort rolnictwa w grudniu 2005 r. - informuje ministerstwo rolnictwa.

W raporcie wykazano spadek zużycia mleka w gospodarstwach na rzecz zwiększenia ilości mleka i przetworów mlecznych wprowadzonych do obrotu rynkowego - to właśnie, zdaniem resortu, stanowiło warunek uwolnienia rezerwy.

Uzyskanie przez Polskę rezerwy restrukturyzacyjnej w pełnej wysokości i przeznaczenie jej w całości na krajową rezerwę przeznaczoną dla dostawców hurtowych oznacza, że krajowa rezerwa, która będzie określona w drodze rozporządzenia przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi po dokonaniu przez Agencję Rynku Rolnego rozliczenia poprzedniego roku kwotowego (2005/2006), obejmie dodatkowo 416 126 ton.

Z początkiem kwietnia weszła w życie ustawa o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych (Dz. U. Nr 50, poz. 363) wprowadzająca preferencyjne warunki ubiegania się przez dostawców hurtowych o przyznanie dodatkowych ilości referencyjnych z krajowej rezerwy, dostawcom hurtowym, którzy w roku kwotowym 2005/2006:
• spełniając warunki otrzymania dodatkowych ilości referencyjnych z krajowej rezerwy nie otrzymali tych ilości w związku z rozdysponowaniem tej rezerwy,
• w terminie do dnia 31 maja 2006 r. złożą wniosek w sprawie przyznania indywidualnej ilości referencyjnej z krajowej rezerwy przeznaczonej dla dostawców hurtowych,
• w roku kwotowym 2005/2006 byli właścicielami indywidualnej ilości referencyjnej w wysokości nieprzekraczającej 800 000 kg,
mają prawo ubiegania się o przyznanie dodatkowych ilości referencyjnych z krajowej rezerwy przeznaczonej dla dostawców hurtowych na zasadach preferencyjnych w bieżącym roku kwotowym (2006/2007), tzn. iż złożone przez tych dostawców wnioski będą rozpatrywane w pierwszej kolejności.

Oznacza to, że dostawcy hurtowi, którzy w roku kwotowym 2005/2006 przekroczyli swoje indywidualne ilości referencyjne i z tego tytułu wpłacali zaliczki w wysokości 20 groszy za każdy kilogram mleka wprowadzony do obrotu ponad przysługujący im limit mleczny, dzięki uzyskaniu przez Polskę rezerwy restrukturyzacyjnej oraz wprowadzeniu ustawowych, preferencyjnych warunków ubiegania się o przyznanie dodatkowych ilości z krajowej rezerwy w roku kwotowym 2006/2007, mają możliwość uzyskania na przyszłe lata kwotowe, w pierwszej kolejności, dodatkowe ilości referencyjne z krajowej rezerwy.

 


POWIĄZANE

Mlekovita, firma o długoletniej tradycji i ugruntowanej pozycji nie tylko na ryn...

Braki w dostawie prądu i gazu spowodują miliardowe straty w sektorze mleczarskim...

19. Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej to najważniejsze wydarzeni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę